A fotográfia nagykönyve
2013. január 11. / IM

Ma már mindenki tud fényképezni. Sőt, nemcsak megörökíteni, hanem kifejezetten művészi szándékkal megalkotott képeket készíteni. Elég belekukkantani bármelyik fotós blogba vagy közösségi fotó-feltöltős internetes oldalba, hogy láthassuk: fényképezni gyerekjáték.

Ami azt illeti, a sokszázezres masinák valóban szinte önmaguktól képesek frenetikus képminőség megalkotására, de most már a legtöbb mobiltelefon is olyan jó képeket készít, amelyek még egy évtizede is dicsőségére váltak volna egy-egy valóban fotózással foglalkozó em­ber­nek. Ez azonban, beláthatjuk, csak a technika fejlődése. Önmagán túlmutató jelentőségű képet, a megörökített pillanat varázsát ábrázoló műalkotást vagy éppenséggel korábban nem létező megközelítéssel, új látásmóddal létrehozott művészi kompozíciót megalkotni mind a mai napig olyan kihívás, amire csak képzett szakemberek, fotográfusok képesek.
Ez ráadásul csak egyetlen aspektus, ami az olvasóban vagy inkább a könyvet lapozgatóban felmerülhet a fotózás történetéről a teljesség igényével írt albumot forgatva. Érdemes abba is belegondolni, hogy a művészeti vagy szociográfiai ábrázolás mellett mennyi mindenre szolgált és szolgál a fényírás, amelyet a 18 század legvégétől kezdődően vizsgálhatunk, és amely a 19. század közepén futott föl leginkább, hogy aztán a 20. század végére és napjainkra azzá váljon, amiről a fentiekben értekeztünk: szórakoztató iparággá, hobbivá és az elektronikus kütyüket gyártó vállalatóriások egyik fő bevételi forrásává.
A fotózást, a könyv tanúsága szerint, már a kezdet kezdetén archiválásra és illusztrálásra használták a zoológusok, az amerikai rabszolgákat vizsgáló rasszkutatók, a gyógyászatban, orvoslásban érdekelt szakemberek. De a fotózásnak köszönhetjük, hogy pontos képünk van fontos történeti eseményekről, jelentős történelmi figurákról vagy akár társadalmi jelenségekről. A művészi igény csak később jelentkezett a képalkotásra, ettől kezdődően már párhuzamosan futott egymással a szolgai és precíz ábrázolásra, megörökítésre való törekvés, illetve az elvontabb, elgondolkodtató művészi ábrázolások. Mary Warner Marien munkájából részletesen megismerjük a fotókészítés történelmi stációt, a képkészítés évtizedről évtizedre átalakuló szerepkörét és persze a leghíresebb, legjelentősebb alkotók életét, munkásságát is. Fontos könyv, tanulságos munka.

Typotex Kiadó
575 oldal, 6900 Ft
Kritika (5)