A szenvedély regénye
2016. február 12. /

Irvin D. Yalom Amikor Nietzsche sírt című kötete szépen illeszkedik mások mellett A terápia ajándéka, A Schopenhauer-terápia, valamint a Szerelemhóhér című munkái közé. A Stanford Egyetem pszichiátriaprofesszora ebben a könyvében is szakterülete vidékén portyázik, de ezúttal a fikciót és a pszichoterápiát filozófiával ötvözi.

A sikeres pszichiáter a 19. századi Bécsbe visz el bennünket, ahol Josef Breuer, a pszichoanalízis alapítóinak egyike pályája csúcsára érkezik. Páciense, Friedrich Nietzsche, az európai filozófia óriása pedig az öngyilkosság szélén billeg. Amikor Breuer doktor elvállalja Nietzsche szorongásos, kapcsolati problémákkal terhelt, fejfájásokkal súlyosbított panaszainak kezelését kísérleti stádiumban lévő mód­sze­ré­vel, a „beszélgetőkúrával”, még nem sejti, hogy hamarosan szerepet cserélnek.
A könyv lebilincselően izgalmas képet rajzol a szenvedély ter­mé­sze­té­ről és a barátság erejéről. A terapeuta és a filozófus kölcsönösen feltárják egymásnak világos és sötét oldalukat. Nietzsche a filozófia bölcs következetességével, Breuer a gyerekcipőben járó, ám máris rendkívül hatásos beszélgetőterápia segítségével gyógyít. Röviden: beszélgetnek, szót értenek, és jobban lesznek. Ugye milyen egyszerű?

Park Könyvkiadó
416 oldal / 3900 Ft