Kép és kultusz – Szinyei Merse Pál művészete
2021. november 08. /

A magyar képzőművészet egyik legnagyobb hatású mesterének, a 19. századi magyar festészet egyik legjelentősebb alakjának, Szinyei Merse Pálnak (1845-1920) az életművét mutatja be a Magyar Nemzeti Galéria új kiállítása.
Szinyei fő művei kulcsszerepet játszottak a modern magyar művészet megteremtésében: a Majális, a Lilaruhás nő, a Pacsirta vagy a Léghajó a legismertebb magyar festmények közé tartoznak. Festményei – a tökéletes kompozíció, a képek átütő ereje, üdesége, merész színhasználata és sajátos ter­mé­szetáb­rá­zolása – mindannyiunkra hatnak.

[kep3]

A mintegy 120 művet bemutató kiállítás kép és kultusz összefüggéseit vizsgálja Szinyei életművében. A kiállítás Szinyei fő műveit magyar és nemzetközi – elsősorban osztrák, német és francia – kontextusban, az egykorú rokon törekvések és tematikus összefüggések tükrében mutatja be. A tárlatra több mint 20 külföldi festmény – köztük Monet, Sisley, Corot, Courbet, Fantin- Latour, Gainsborough remekművei – érkezett a legnevesebb köz- és magángyűjteményekből. A festő kultuszát is eddig példátlan részletességgel tekinti át a tárlat, olyan művészek alkotásain keresztül, mint Ferenczy Károly, Rippl-Rónai József, Bernáth Aurél vagy a kortársaink közül Konkoly Gyula, Tót Endre és Szabó Ábel.

Magyar Nemzeti Galéria
2021. november 12. – 2022. február 13.