A főváros 20. század eleji fotókon – időutazás Budapest aranykorába
2024. február 07. /

Budapest 150. születésnapja alkalmából egy különleges, több mint száz művet felvonultató fotókiállítás látható a Magyar Nemzeti Galériában. A Fortepan digitális fotóarchívummal együttműködésben rendezett tárlat a századfordulós fővárost idézi meg, azt az időszakot, amikor
Budapest a 19. és 20. század fordulóján, a világ egyik legdi­na­mi­kusabban fejlődő nagyvárosaként, igazi virágkorát élte. A Fortepan csapata a drezdai Deutsche Fotothek gyűjteményében a német Brück & Sohn képeslapkészítő cég budapesti városfotóinak Magyarországon eddig ismeretlen negatívjaira bukkant. A kiállítás ebből a fénykép­a­nyagból mutat be egy izgalmas válogatást: először láthatja a közönség a német cég 1903 és 1912 között készült budapesti városfényképeit, amelyek a rohamos léptekben fejlődő századfordulós Budapest legvon­zóbb helyszíneit mutatják, számtalan pompás, akkor még fiatal épü­let­tel, melyek ma is ikonikus büszkeségei városunknak. Az emblema­tikus épületek mellett nemegyszer kis utcai történetekben bukkannak fel a nagyvárosi hétköznapok.
A képeslapfotókat Schoch Frigyes, a jómódú budapesti építési vállal­kozó és lelkes hobbifotós felvételei egészítik ki, aki egyedi térhatású fényképeken örökítette meg a fiatal metropoliszt. Schoch Frigyes sztereoképein privát nézőpontból bontakozik ki a világvárossá érő Budapest.

BUDAPEST. AZ ELSŐ ARANYKOR
Sztereoképek és képeslapfotók a Fortepan és a Deutsche Fotothek gyűjteményéből (1903–1912)
Magyar Nemzeti Galéria
2024. február 18-ig