A könnyűzenei oktatás „híroldala”
2024. szeptember 11. / K. B.

Évente átlagosan százötven cikk jelenik meg a 2018-ban elindított, azóta pedig a Hangőr Egyesület gondozásában megjelenő Poptanítás blogon. Jelenleg ez az egyetlen olyan felület, ahol a könnyűzeneoktatás nemzetközi tapasztalatai és a magyar képzőhelyekről szóló információk is megtalálhatóak.
Akik nem érintettek valamilyen módon a könnyűzeneoktatásban, azok úgy gondolhatják, hogy a vakáció idején a zenetanárok is nyári szünetre vonulnak. Aki viszont felkeresi a Poptanítás blogot (https://poptanitas.blog.hu), érzékelni fogja, hogy a július-augusztus a könnyűzenei táborokról, illetve az új tanévre való felkészülésről is szól.

[kep3]

A Hangőr Egyesület gondozásában, az NKA Hangfoglaló Program támogatásával immár hetedik éve működő felület ezen a nyáron beszámolt például a tatai Peron Tehetségközpont táborairól, a Bágyi Balázs nevével fémjelzett Bodajki Jazz Táborról, de szó volt a Debreceni Rocksuli borsodi elvonulásáról is.
– Fontosnak tartjuk, hogy a kevés magyarországi könnyűzenei képzőhelyről időről időre hírt adjunk – vallják az oldal készítői. – Részben azért, mert hiánypótló feladatot látnak el, részben pedig azért, mert talán inspirálhatják újabb, ebből a szempontból még fehér foltnak számító városokban könnyűzenei iskolák indítását. A zeneiskolákkal folytatott ez a fajta diskurzus egyébként egy aktuális képet is ad a hazai könnyűzenei képzés állapotáról és problémáiról.
Ez utóbbiakról egyfajta diskurzust is szeretne indítani a Poptanítás blog, amit a nyár folyamán megjelenő véleménycikkek szolgálnának. Júliusban a zenetanulók és az oktatók generációs különbségeiről, illetve a kettesben tartott zeneórák veszélyeire való felkészülésről jelent meg egy-egy írás, míg augusztusban a könnyűzenei oktatás fehér foltjai, illetve a zenetanárképzés került ilyen formán terítékre.
– Kevesen tudják, hogy a Poptanítás blog Kitekintő rovata immár évek óta közöl a könnyűzene tanításával kapcsolatban megjelent külföldi, angol és amerikai írásokból kivonatolt fordításokat. Ezek többségében olyan tapasztalatokat tárnak az olvasók elé, amelyeket idehaza is alkalmazni lehetne, illetve bizonyos hibákat, mások tapasztalataiból okulva, el lehetne kerülni.
A Poptanítás blog természetesen egyfajta naplója is a Hangőr Egyesület és a Poptanítás munkacsoport munkájának, így az e szervezetek által rendezett konferenciák és fórumok anyagai szintén elérhetőek a felületen. Így például a Poptanítás blogon olvashatóak a márciusban tartott Oly távol vagy tőlem című, a zenetanítás online útjairól szervezett fórum előadásainak és vitáinak összefoglalói, vagy éppen innen kiindulva nézhetők meg a Hangőr Egyesület egyéb rendezvényeinek videofelvételei.
A Poptanítás blog szerkesztői elsősorban az egyedi tartalom, a máshol nem elérhető információk révén szeretnék bővíteni az olvasói kört. Ugyanakkor ősztől podcast műsorokkal és hírlevelekkel is szeretnék segíteni a könnyűzenét tanítók munkáját.