Pixel és folklór – Magyar népművészet és fotográfia a 21. században
2024. november 10. /

Tarka, változatos és izgalmas. Igaz ez a magyar néphagyomány jelenkori létezésére és megörö­kítésére egyaránt. A kéttucatnyi kiállító fotográfus, a nemzet művészétől a pályakezdő fiatalig

sokféle stílusban alkot, de a pixelek világában is összeköti őket a ha­gyo­­mányok iránti mély érdeklődés. Alkotóink csodálatos dolgokat talál­tak kameráikkal. Falunapok groteszk díszleteit, az elenyésző ta­nyavilág utolsó lakóit, a puszta mai betyárjait, a búcsújárók színes univerzumát vagy a gyimesi csángók megejtőn önazonos gesztusait.
Az ezredfordulón egy rövid ideig úgy tetszett, a globalizáció kiradíroz minden hagyományt. Népművészetit és fotográfiait egyaránt. Ám ha más­ként is, ha szabálytalanul, groteszk zavarossággal, tarkán és izgal­masan, de folyton felbukkan a tradíció itt és ott. És ahogyan a nép­mű­vészet összeköti és társas teremtő élménnyel ajándékozza meg a különféle társadalmi csoportokat, úgy ez a stílusában és a generációkat illetően is nagyon színes kiállítói gárda a fotográfia ha­son­ló módon egyetemes és átfogó alaptermészetét bizonyítja: az alkotókedv, a kreativitás utat tör magának.

A kiállítás, amelynek kurátora Szarka Klára fotótörténész, december 18-ig látogatható a Hagyományok Háza nyitvatartási idejében, előre meghirdetett időpontokban tárlatvezetéseken is részt lehet venni.

Pixel és folklór – Magyar népművészet és fotográfia a 21. században
Hagyományok Háza
12. 18-ig