Történelemből jeles! Ez felér egy érettségi felkészítővel!
2024. november 14. / Gáspár Kinga

Hajdanán, amikor még az írásbeliség nem volt a széles néptömegek kiváltsága, az ismeretek elsajátításának leghatékonyabb módja a szemléltetés volt: többek között erre született meg a színház, melynek másik alapvető és ettől elválaszthatatlan funkciója a rituális közösségi élmény
volt. Egyetlen olyan társulatot tudok a Kárpát-medencében, amely ezt az eredeti feladatot komolyan veszi és hitelesen képviseli: az Udvari Kamaraszínház az egyedüli hely, ahol a magyar történelem hiteles feldolgozását láthatjuk a színpadon, és ahol éppen a kamaraszínházi körülmények teszik lehetővé, hogy ez az élmény közösségivé váljon.

Minden komoly rendező számára alapvető kérdés, milyen színházat kell és szabad csinálni. Csak ez után jöhet a saját kreativitását kiszol­gáló fantáziálás arról, hogy milyet szeretne. Andrási Attila számára egyértelmű volt ez a sorrend, amikor a Délvidéken megalapította az Udvari Kamaraszínházat, és – felismerve, hogy a szórakoztatás irá­nyá­ba eltolódott színházi műfajok mellől hiányzik a történelmi igazságok kimondását vállaló színházművészet – a forráskutatást tette első helyre a rendezői munkában. A múlt hiteles feldolgozásához ugyanis pontos, kompromisszumoktól mentes adatokra van szükség: ezekből lehet örök érvényű alkotásokat színpadra állítani.

„A színház eredeti célja sem a szórakoztatás volt, hanem a tanítás és a rituális közösségi élmények együttes megélése: ilyen értelemben az Udvari Kamaraszínház célja is a magyar múlt hiteles, a nézők számára közösségi élményként ható szín­pa­di feldolgozása. A görög színház célja is a görög és a görögökkel kapcsolatos népek múltjának rituális megélése volt – ez a színház alapja. Mi csak a színház alapjaihoz és eredeti társadalmi funkciójához tértünk vissza” – vallja Andrási Attila, az Udvari Kamaraszínház alapítója és művészeti vezetője, Jászai Mari-díjas rendező.

Az Udvari Kamaraszínház egyedülálló módon forráskutatásokkal hitelesíti a színre vitt történeteket. A történelemkönyvek ugyanis nem mindig képesek visszaadni a múlt eseményeinek pontos részleteit, éppen ezért különösen az érettségi előtt álló fiatal korosztály számára kulcsfontosságú, hogy milyen élmény­anyag alapján dolgozza fel a tanultakat. Különösen fontos, hogy a színpadra állított darabok nagy része olyan eseményeket és részleteket tartalmaz a magyar történelemből, amelyek nem vagy csak nagyon felületesen vannak feldolgozva az iskolai tananyagban, és amelyek láttán a történelmi korszakokról alkotott összkép egységessé és logikussá válik.

„A magyar múlt annyira gazdag és drámai, hogy önmagában minden műfajt képvisel, kivéve a felhőtlen nevetéssel járó kabarét. Mi a jelenünket eredményező múltunk természetéhez vagyunk hívek, amikor színre visszük az eseményeket. Ebbe nem fér bele az operett és a kabaré, hiszen amit megéltünk, ezekkel a műfajokkal nem lehet kifejezni. Ha nem nézünk szembe a történelmi igazságokkal, elveszítjük kapcsolatunkat a saját múltunkkal, vagyis elveszítjük identitásunkat” – mondja Andrási Attila.

-------------------------------------------------------------------------------

Az Udvari Kamaraszínház idei előadásai:
• November 7. 11:00, Altemplom – László király táltos paripája
• November 9. 19:00, Altemplom – Anjou - A liliom útvesztői
• November 12. 14:00, Altemplom – Megmaradni
• November 15. 19:00, Altemplom – Megmaradni
• November 23. 19:00, Altemplom – A világ és a vége
• November 25. 14:00, Altemplom – Tizennyolc
• November 28. 14:00, Altemplom – A rajongók
• November 28. 19:00, Altemplom – A rajongók
• December 2. 14:00, Altemplom – Anjou
• December 5. 11:00, Altemplom – László király táltos paripája
• December 7. 10:00, Altemplom – László király táltos paripája
• December 7. 13:00, Altemplom – László király táltos paripája
• December 13. 19:00, Altemplom – Az Udvari Kamaraszínház Karácsonyi koncertje Orbán Borival


--------------------------------------------------------------------------------