Az ünnepvárás lehetőség, hogy kapcsolódjunk a hagyományokhoz és a közösséghez
– Adventi beszélgetés Both Miklóssal

2024. december 06. /

A Hagyományok Háza életében a karácsonyi ünnepvárás az év legmeghittebb időszaka. Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag koncertekkel, bábelő­adásokkal, ajándékkészítő műhelyekkel, mesével, gyerektáncházzal, kézműves vásárral és
mesterségbemutatókkal, valamint kedvezményes kiadványárusítással várja a látogatókat. A különleges, min­den korosztályt megszólító programsorozat kapcsán Both Miklóssal, a Hagyományok Háza főigazga­tójával beszélgettünk.

A te életedben mit jelent az ünnepvárás?
B. M.: Az ünnepvárás számomra a hagyományokhoz és a közös­séghez való kapcsolódás fontos részét képezi. Az ünnepvárás egyfajta ritmust visz az év körforgásába, segít strukturálni az időt, és keretet ad a mindennapoknak. Különösen fontosnak tartom az ünnepvárás kö­zösségi aspektusát. A közös előkészületek, a hagyományos keretek összekovácsolják a családot, a barátokat.

A Hagyományok Háza főigazgatójaként ezt a lelki rákészülést meg tudod engedni magadnak?
B. M.: Egy ilyen szerepkörben az embernek nehezebb szervezni a saját életét. A Hagyományok Házában az ünnepekhez kapcsolódó események járnak a legmagasabb készültséggel, nagyon sok a fela­dat. Ilyenkor a kollégákkal való együttműködés azért egy kicsit más, ami segít az ünnepi ráhangolódásban attól függetlenül, hogy mégiscsak munka közben vagyunk.

A néprajzos, illetve népzenegyűjtői múltad kapcsán is bizonyára vannak tapasztalataid, emlékeid az ünnepek szűk közösségen belüli jelentőségéről.
B. M.: Maradandó élményt jelentett számomra az a nagyszabású néprajzi gyűjtőmunka, amely során különböző falvakban kutattuk a téli ünnepköröket. E munka révén közvetlen közelről tapasztalhattam meg, hogy a hagyományos ünnepi rítusok egykor mennyivel gazdagabbak és árnyaltabbak voltak, mint ahogy ma értelmezzük őket. Ott, helyben érezhető volt a változás is: a hagyományok élő, alkalmazkodó jellege, amely egyszerre idézi a múltat és tükrözi a jelenlegi átalakulásokat. Ez az élmény szemléletesen megmutatta, hogy az ünnepek nem csupán ismétlődő szokások, hanem olyan közösségi élmények, amelyek alkalmazkodnak a korhoz és a társadalmi változásokhoz, miközben számos eredeti motívumot és elemet képesek megőrizni.
Mi várható idén a Hagyományok Háza ünnepi programkínálatában?
B. M.: Ahogy minden évben, úgy most is a bábosoktól és az Aprók táncától kezdve a mesemondásig és a koncertekig sokféle rendezvénnyel készülünk. Fellép többek között Kubinyi Júlia népdalénekes, karácsonyi népdaltanításra érkezik hozzánk Kacsó Hanga, és gyerekkoncertet ad a Juhász zenekar. Az idén bemutatott Körforgásban című divatszínházi előadást is megtekinthetik a hozzánk betérők, esténként pedig hagyományos tánctanfolyammal és táncházzal zárjuk az aznapi eseményeket. A zene és a tánc mellett karácsonyi főzőworkshopot is szervezünk a gyerekeknek. Szerintem az egyik legizgalmasabb és méltán legnépszerűbb program, hogy régi mesterségek megismerésén, elsajátításán keresztül tudnak személyes ajándé- kokat készíteni a látogatók az ajándékkészítő műhelyekben. Nagyon értékesnek tartom a saját kezűleg készített meglepetéseket, és úgy gondolom, hogy ez egy különösen fontos eleme az Ünnepváró programsorozatunknak. December 6. és 8. között egyébként minden nap lesz kézműves vásár és kiadványárusítás is a Hagyományok Háza egész területén. Mindemellett idén is megtartjuk a kicsiknek szóló karácsonyi rajzpályázatot. A karácsonyi ünnepek után is várjuk a hagyományos kultúra iránt érdeklődőket. Az adventet, illetve a karácsonyt követően vízkereszt napjához közeli időpontban minden évben megrendezzük az Újévköszöntő műsorunkat a Müpa nagytermében. Idén tizedik alkalommal láthatja a közönség ezt a különleges programot 2025. január 5-én, ami évek óta telt ház előtt zajlik. A Magyar Állami Népi Együttes, valamint a Hagyományok Háza szakmai csapata vesz részt a műsorszer­kesztésben, idén Árendás Péter lesz a főszerkesztő. A műsor a Hagyományok Háza holdudvarához tartozó amatőr táncosoktól kezdve idős adatközlőkig rengeteg szereplőt megmozgat majd. Az előadás fővédnöke Sulyok Tamás köztársasági elnök.

Mikor érezted először, hogy az újévnek valódi jelentősége van számodra?
B. M.: Már fiatalon elkezdtem nagyobb jelentőséget tulajdonítani az év végének. Számomra az év utolsó napja az összegzés és a reflexió idejévé vált: ilyenkor átgondolom, újraélem az elmúlt év eseményeit, értékeltem az elért eredményeket és a tanulságokat. Az újév az önvizsgálat és az újrakezdés szimbolikus pillanata maradt.

A Hagyományok Háza Ünnepváró Forgatagának részletes programja a
hagyomanyokhaza.hu oldalon érhető el.