„A Sylvia többet tanított nekem, mint eddig bármi”
– Eszenyi Enikő ikonikus szerepébe bújt Venczli Zóra

2025. január 10. /

Egy történet, ami jóval többről szól, mint amit a külcsín elsőre sejtet: a Sylvia hétköznapi problémáink felfejtésén túl rendhagyó formában beszél azokról az érzésekről, amelyek kimon­dat­la­nul és észrevétlenül ólálkodnak körülöttünk – különösen életközepünk felé. A Kecskeméti
Katona József Nemzeti Színház stúdiószínpadán mindezt Venczli Zóra, Magyar Éva, Sipos Imre és Fazakas Géza meséli el Eszenyi Enikő páratlan színházi nyelvén.

Mindennapi életünket megannyiszor a szeretet hiánya és az ebből fakadó vágyak határozzák meg – az igény, hogy szeressenek és szerethessünk, sokféle formában ölthet testet, és akár életszakaszonként változhat. A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház legújabb előadása a házasság, az életközépi válság és az ember-állat közti különleges, titokzatos kötődés témáit járja körül – a főhős, Greg tükröt tart a mai kor embere elé: általa felismerhetjük önmagunk baklövéseit, amelyekhez az átélt érzelmek miatt hozott megkérdőjelezhető döntések vezettek.

A történet pikantériáját az adja, hogy Greg egy kutyában talál rá az áhított szabadságra – Sylvia mindazon vágyak megtestesült szim­bó­luma, amire egy életközépi válságban lévő férfinak szüksége van: szeretet, szabadság, izgalom, őszinte életigenlés. Ez a különleges ábrázolás finom, szinte észrevétlen határvonalat húz a valóság és a képzelet között, a kapcsolat dinamikája pedig egy szerelemre emlé­kez­tető, zűrös háromszöget idéz, miközben mély emberi igazságokra világít rá.

Eszenyi Enikő több mint kétszázszor formálta meg Sylviát, ikonikus karakteréhez pedig nagy örömmel tért vissza, ezúttal rendezőként. Vallja: az ember és állat közötti kapcsolat meghatározó kötelék. „Gyer­mek­ko­romban Fifi kutyánk segítségével tanultam meg járni. Ha visszaemlékszem, a mai napig érzem a szőrét a kezemben, ahogy belé kapaszkodtam. Sokat jelentett számomra, hogy támaszkodhattam rá – ahogy később Rosalindára is, akit vérző sebekkel találtam meg az utcán, és magamhoz vettem.”

Személyes élményein túl a darabbal való különleges kapcsolata segítette a vadonatúj koncepció kidolgozásában – ötletei hiánytalan megvalósításában lelkes partnerekre talált az előadás szereplői, alkotói és háttérben dolgozó kollégái között. Hangsúlyozta: a csapat példaértékű szakmai tudásának és elhivatottságának eredménye volt a próbafolyamat gördülékenysége. A rendező igyekezett a színészek személyes világára építeni, teret adva önálló gondolataiknak, tapasztalataiknak és átélt érzelmeiknek.

Sipos Imre számára mindez valódi örömjáték volt, tele kihívásokkal – különösen, mivel az életben is szenvedélyes állatbarát. „Ez egy lenyűgöző történet: izgalmas, egyedi és váratlan! A szabadságot szim­bolizáló kutya egy fiatal lány alakjában jelenik meg, megteremtve azt a különleges kettősséget, amely az előadás teljes játékideje alatt magával ragadja a nézőket” – osztotta meg gondolatait, hozzátéve: ő maga is társként tekint háziállataira, persze nem a történetben szereplő szélsőségek szintjén.
Kiemelte: a Sylvia bőrében remeklő Venczli Zóra hiteles partnere az előadásban, s utalt rá: öröm, hogy a fiatal színésznő számára egyszerre tanító és társ lehet élete első főszerepében.

„Soha nem éltem át még ehhez hasonlót” – fogalmazott a Sylviát alakító színművész. „Végig teljes jelen­lé­tet, maximális odafigyelést és koncentrációt igényel, miközben rengeteg energiát emészt fel a mozgás. Úgy érzem, most tanultam a legtöbbet a szakmáról! Nagyon hálás vagyok a lehetőségért, valamint a kapott támogatásért.”
Elárulta: a próbákon túl is sokat foglalkoztak a darabbal, gyakran tanulmányozták a kutyák viselkedését. „A kellékesünk kutyusa rendszeres vendég volt nálunk. Vicces pillanatok lehettek, amikor hajnali egykor még lent ugattunk és futkároztunk a büfében, hogy minél hitelesebbé tegyük az alakításomat. Egyszer igazán végignézném a kamerafelvételeket!” – mesélte nevetve, felidézve a próbafolyamat legszórakoztatóbb mozzanatait. Hozzátette: az efféle kötetlen találkozások a Sipos Imrével való összehangolódást is segí­tették.

S bár élete első főszerepe számtalan kihívással szembesítette a fiatal színésznőt, Sylvia alakját sosem szeretné elengedni. Ez a különleges szerep nem csupán egy eddig ismeretlen szeretetformát nyitott meg előtte, hanem olyan biztos alapokat is nyújtott, amelyekre a jövőben építheti pályáját. Sylvia nemcsak tanította, de formálta is őt, maradandó nyomot hagyva életében és művészetében – egy új kezdet lenyo­mataként.