Ajánló Megjelent az SZFE Könyvek sorozat első két kötete – Előadóművészettől a művészetfilozófiáig 2025-02. szám
Az SZFE Alkotóműhelyek Hetének egyik kiemelt eseményeként mutatták be a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) új könyvsorozatának első két kötetét. Az SZFE és a L’Harmattan Kiadó gondozásában megjelent esszékötet és antológia két eltérő, ám egymással párbeszédet folytató területet tárnak fel: előbbi a filozófiai gondolkodás művészeti vetületeire reflektál, utóbbi a kortárs dráma friss alkotásait mutatja be.
Az SZFE Könyvek sorozat elindítása mérföldkő a magyar színházi és filmes könyvkiadás fejlődésében – emelte ki a bemutatón Prof. dr. Sepsi Enikő rektor, az SZFE Könyvek kiadója és sorozatszerkesztője. Hangsúlyozta, hogy a print és elektronikus (webkönyv, Open Access) kiadványok célja az egyetemen folyó művészeti és tudományos kutatások eredményeinek közreadása úgy, hogy a magyar és francia L’Harmattannak mint társkiadónak köszönhetően a ma elérhető legnagyobb hazai és nemzetközi láthatóságot biztosítsák a sorozat magyar és idegen nyelvű kötetei számára.
Az első két kötet szerzői az SZFE elismert oktatói: Prof. dr. Kocziszky Éva irodalom- és filozófiatörténész, egyetemi tanár, az MTA doktora, az SZFE Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsának elnöke, valamint dr. Szabó Attila, egyetemi adjunktus, a Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet oktatója.
Kocziszky Éva: Antifilozófusok II. – Radikális gondolkodás a művészet tükrében
Az Antifilozófusok II. a szerző korábbi könyvének folytatása, melyben immár nem a filozófiát szembesíti belső ellenzékével, hanem bizalommal előre tekint a posztmodernen túli gondolkodásra, mely a művészi alkotás forrása is lehet. E mostani kötet többszörös egybefonódásokat mutat be: filozófia és ellenzéke, a történeti és a kortárs gondolkodás, nem csak bibliai ellenszövegével, de a vele dialógusba lépő képzőművészeti alkotásokkal együtt képez értelmezési folyamatot. A szerző elsősorban azoknak ajánlja a könyvét, akik vissza kívánnak térni a lassú, a teljes embert involváló olvasásra, vagy akik történeti mélyfúrással szeretnének kilépni korunk intellektuális börtönéből, s másfél évezredes történetek nyomán aktuálisan gondolkodni családról, barátságról, pénzről. A könyv arra invitál, hogy másként olvassunk ismertnek vélt igazságokról, másként nézzünk jól ismert műalkotásokat, s ezzel magunk is kilépjünk a kreativitás nietzschei értelemben vett „korszerűtlenségébe”.
Szabó Attila (szerk.): Százhúszból hét – Válogatás az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből
A Százhúszból hét című antológia az elmúlt öt év ösztöndíjas alkotásai közül hét kiemelkedő színművet gyűjt egybe. Az Örkény István drámaírói ösztöndíjat 1998 óta ítélik oda fiatal szerzőknek, a kötetben pedig olyan alkotók művei szerepelnek, mint Márfi Márk, Németh Nikolett, Kovács Viktor–Kovács Dominik, Szabó Róbert Csaba, Komán Attila, Péter Beáta és Berettyán Nándor.
A kötet célja a kortárs magyar dráma népszerűsítése egy szándékoltan szubjektív válogatáson keresztül. A szerkesztők reményei szerint a kötet hasznos segédanyagként szolgálhat mind a gyakorlati, mind az elméleti színházi oktatásban, legyen szó elemzésről vagy színrevitelről. A válogatás nem a „legjobb” darabokat kívánja összegyűjteni esztétikai vagy dramaturgiai szempontból, hanem sokféle dramatikus nyelvet, megközelítést és tematikát villant fel – budapesti, vidéki és határon túli szerzők munkáit egyaránt. Az olvasóra bízza, hogy felfedez-e benne generációs mintázatokat vagy egyedi alkotói hangokat. | hirdetés
 |
|
Az SZFE Könyvek sorozatról
A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2023-tól lát el könyvkiadási feladatokat is; az ez idáig megjelentetett kötetek mind a színházi, mind a filmes szakma területein hiánypótló alkotások, és elsődlegesen oktatási célokat szolgálnak. 2024 tavaszától a könyvkiadási tevékenység SZFE Könyvek sorozati név alatt, a L’Harmattan Kiadóval együttműködésben valósul meg az egyetemen. A sorozat első darabjai a fent bemutatott művek, de 2025 első felében várhatóan bővül a kínálat Patrick Nash Short Films című könyvének előkészületben lévő magyar kiadásával, valamint a Médialexikon webbook formátumú publikációjával.
|
vissza |
|
| |