Interjú Kamaszodók – Élet a falakon túl 2025-02. szám
A Fitos Dezső Társulat új ifjúsági, táncszínházi előadásáról Kocsis Enikővel, az előadás rendező-koreográfusával, a Fitos Dezső Társulat igazgató-művészeti vezetőjével beszélgettünk.
A Fitos Dezső Társulat az ország legfiatalabb hivatásos néptáncegyüttese. Repertoárotok meglehetősen sokszínű, a babaszínházi előadásoktól az ifjúsági korosztályon keresztül a családoknak és felnőtteknek is kínáltok különböző előadásokat, minden generációra gondoltok. Az ifjúsági korosztálynak milyen új előadással készültök?
K. E.: Eddig is nagy figyelmet fordítottunk az ifjúsági korosztály megszólítására, hiszen az Arany János balladáira épült Irgalom!, a Tántorgók – a hazát elhagyók emlékére című előadás, a Dalinda énektrióval közös Átjárók, illetve a nemrégiben bemutatott, Federico García Lorca műve nyomán készült Bernarda Ballada című táncszínházi előadásunk már nagy sikert aratott az ifjúsági korosztály körében. A Nemzeti Táncszínházban bemutatásra kerülő Kamaszodók – Élet a falakon túl című előadásunkat március 27-én láthatja először a közönség, mely a kamaszlét határhelyzeteit, az őket foglalkoztató kérdéseket, bonyolult kapcsolatrendszerüket, a közösséghez, szülőkhöz való viszonyukat állítja középpontba. Ez az előadás egy hiánypótlás a színes táncszínházi palettán, ami teljes egészében a kamaszokat érintő kérdésekre, érzelmi változásaikra fókuszál.
Milyen eszközökkel tudjátok a táncszínház nyelvén megszólítani ezt az érzékeny korosztályt?
K. E.: A saját területünk adta nyelv, ami a folklórban gyökerezik, gazdag tárházat nyújt számunkra a bennünk dúló érzelmek kifejezése terén is, mint a szerelem, a szabadságérzet, az elvágyódás, az útkeresés, a női és férfi lelket megmozgató szenvedély. A tánc, a zene és az ének, mely érzelmi állapotok árnyalására is hivatott, képes kifejezni mindezt úgy, hogy egy nyelvet sem kell beszélni, hogy értsük egymást és hasson ránk. Előadásunkban egy letisztult világban a kamaszokat érintő élethelyzeteket mutatjuk be: a testi és lelki változásokat, az átmenetet a gyermekkorból a felnőtt létbe, a leválást a családról, a barátok szerepét, a dacot és az ellenszegülést a felnőttek világával. Ez az előadás remélhetőleg segíti a kamaszokat ebben az átmeneti időszakban önmaguk és egymás elfogadását illetően.
Kik az alkotótársak?
K. E.: Hiszünk abban, hogy megfelelő szakembereket megszólítva tudunk mindig újra és újra megújulni, és új lehetőségeket találni az előadások bemutatására. Dramaturgunk, Pallai Mara színházi szempontokat szem előtt tartva fogja össze és szerkeszti meg az etűdökből álló előadást. Szécsi Judit gyermepszichológus mint külső szakértő segíti a lélektani tudományos hátteret az ezt a korosztályt érintő kérdések tekintetében. Paár Julcsi énekművész, zeneterapeuta, az előadás zeneszerzője, zenei szerkesztője változatos zenei világot penget meg, megszólítva különböző zenei területekről érkező neves zenészeket, legyen az jazz, klasszikus, világzene vagy folklór. Fontosnak tartjuk, hogy a fiatal generációt látvány szinten is meg tudjuk szólítani, fúzióban más művészeti ágakkal, mint a film-, a videotechnika, a grafika vagy a rendkívül izgalmas formai nyelvvel rendelkező anyaganimáció.
Milyen kihívást jelent ez az előadás a társulat számára?
K. E.: A Fitos Dezső Társulat táncművészei folyamatos képzésben részesülnek a táncon túl, többek között a színészmesterség, az éneklés, az akrobatika, a bábmozgatás területein, melyek által előadóként is komplexen mutatkoznak meg előadásainkban. Ebben a produkcióban az akrobatikus mozgásszínházi elemek, a bábművészet terén pedig az anyaganimáció az, amellyel varázsolnak, és egyedi világot teremtenek. Úgy gondoljuk, az érzelmi attitűd, mely széles skálán mozog az előadás tekintetében, erőteljes előadói feladatok elé állítja táncosainkat, ami izgalmas kihívást jelent számukra. | hirdetés
 |
|
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Fitos Dezső Társulat:
KAMASZODÓK – ÉLET A FALAKON TÚL
Bemutató: 2025. március 27., 18 óra – Nemzeti Táncszínház
Dramaturg: Pallai Mara
Zeneszerző, zenei szerkesztő: Paár Julcsi Fonogram-díjas
Jelmez: Kocsis Enikő Harangozó Gyula-díjas
Szaktanácsadó: Szécsi Judit gyermek- és ifjúsági szakpszichológus
Fénytervező: Papp Kornél
Rendező-koreográfus: Fitos Dezső, a Népművészet Ifjú Mestere, Harangozó Gyula-díjas, Érdemes Művész és Kocsis Enikő Harangozó Gyula-díjas
Táncolja a Fitos Dezső Társulat tánckara.
Az előadás létrejöttét a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.
|
vissza |
|
| |