Interjú Lassítani, bandukolni, élvezni a nap minden percét 2019-04. szám / Pavlovics Ágota
A slow (lassú) filozófia egyre terjed a világban, eleinte csak az étkezés területén volt ismert, később a városi életmóddal bővült a jelentése. Mára a Slow Food és a Cittaslow mozgalmak komoly taglétszámú szervezeteket jelentenek. Magyarországon az öt Slow Food közösség egyike Tokaj. Nem véletlenül, hiszen Tokaj-hegyalja és környéke rengeteg lehetőséget kínála sokak által áhított kiegyensúlyozottság megtalálásához. A Zempléni Fesztivál igényes, jó ízléssel összeállított programja, az aktív pihenés pazar helyszínei finoman belesimulnak a Slow Life gondolatkörébe. Turjányi Miklóssal, a Zempléni Fesztivál igazgatójával beszélgettünk.
Idén augusztus 9-18. között 28. alkalommal rendezik meg a Zempléni Fesztivált, mi mindennel várják az érdeklődőket?
T. M.: Augusztus 9-én, pénteken az ünnepélyes megnyitót követően rezidens együttesünk, a Budafoki Dohnányi Zenekar (BDZ) ad nyáresti hangversenyt, melynek műsorát Hector Berlioz Fantasztikus szimfóniája, Mozart A-dúr zongoraversenye és a Rákóczi-induló alkotja. A nyitókoncert hagyományainkhoz híven a sárospataki Rákóczi-vár udvarán lesz. A Fesztivál ideje alatt színes programok, remek borok, nyugalom, pihenés és vendégszeretet várja a Zemplénbe látogatókat. Sárospatak, Tokaj, Sátoraljaújhely, Szerencs és több más zempléni település legszebb műemléki és szabadtéri helyszínein minőségi kulturális kínálattal, kirándulásokkal, kiállításokkal, mintegy 30 helyszínen több mint félszáz programmal várjuk vendégeinket.
Milyen műsor lesz az impozáns Tokaj Fesztiválkatlanban?
T. M.: Augusztus 17-én, szombaton a Tokaj Fesztiválkatlanban a BDZ legjobb filmzenékből összeállított, látványos koncertjét élvezheti a közönség, Hollerung Gábor vezényletével. A Filmharmonikusok néven ismert koncert során olyan népszerű dallamok szólalnak meg többek között, mint a Csillagok háborúja, az Indiana Jones Grammy-díjas zenéje, részletek a Harry Potterből és más közönségkedvencek. A BDZ 2007-ben épp a Zempléni Fesztiválon rendezte első filmzenekoncertjét, amellyel új műfajt teremtett Magyarországon.
Hivatalosan 2019 II. Rákóczi Ferenc Emlékév, Rákóczi erdélyi fejedelemmé választásának 315. évfordulója. Mi mindennel emlékeznek meg a magyar történelem legendás alakjáról?
T. M.: A Rákóczi Emlékév apropóján ellátogatunk Kassára. A Rodostó-ház kertjében a Zempléni Fesztivált megalapító Liszt Ferenc Kamarazenekar fog játszani. A koncerten Bartók Béla, Weiner Leó és Dohnányi Ernő, vagyis magyar zeneszerzők művei hangzanak el. A Rodostó-ház, ahogy a neve is mutatja, annak a háznak az utánzata, ahol a fejedelem 1720 és 1735 között száműzetésben élt. A kassai vár egyik legrégebbről fennmaradt részlete, a Hóhérbástya udvarán áll a kétemeletes épület, amelyet 1991-ben nyitottak meg a közönség számára. A Fesztivál alapító kamarazenekara Sárospatakon, az augusztus 18-i zárókoncerten is játszik majd hűséges közönségének. A műsor Schubert, Csajkovszkij és Prokofjev műveiből áll majd, a szólista, Karasszon Eszter csellóművész lesz. | hirdetés
|
|
A Fesztivál minden évben erős jazzben, idén kiket hívtak meg?
T. M.: Esti Jazz sorozatunkban a Sárospataki Borteraszon a műfaj hazai és nemzetközi sztárjai lépnek fel, de mellettük ide várunk több fiatal, sikeres formációt is. Más helyszíneken is nagy nevekkel találkozhatnak a jazzrajongók, például a Henye Borbárban 16-án, pénteken a Binder Quartet játszik. Binder Károly valamikori tanítványa, Káel Norbert és együttese is vendégünk lesz, ők a sárospataki Rákóczi-vár udvarán játszanak. Februárban a Müpában, a 12. Jazz Showcase tehetségbörzén bemutatkozott fiatal zenészek közül két együttest hívtunk meg. Az egyik a 2013-ban alapított Organism. A trió az elmúlt évek során a hazai helyszínek mellett játszott Berlin, Krakkó, Prága, Brno legjelentősebb jazzklubjaiban és néhány fesztiválon is, legutóbb a lengyelországi Kielcében, Az együttes tagjai: Vas Bence – Hammond-orgona, Möntör Máté – gitár, Szabó Sipos Ágoston – dob. A másik fiatal tehetségekből álló zenekar, a Szász Ágnes énekesnő kezdeményezésére létrejött Senga újfajta zenei világba viszi a hallgatót. Az együttes remekül ötvözi a soul, neo-soul, r’n’b, jazz és groove elemeket.
Milyen kiállítások lesznek idén?
T. M.: Kiállításaink idén a Felvidékhez köthetők: öt kassai képzőművész egyéni, valamint a Rovás Műhely csoportos bemutatkozása színesíti a Fesztivál programját. Az 1994-ben Kassán létrejött Rovás csoport célja kiállítások, előadások, kiadványok, konferenciák révén fórumot adni a képzőművészeti és kulturális életnek, elsősorban a fiataloknak. Nem képzőművészet, hanem zene, de a régióhoz tartozik, meghívtuk a magyar, közép- és kelet-európai gyökerekből táplálkozó zenét játszó Ghymest is a Fesztiválra, őket Sátoraljaújhelyen hallhatja majd a közönség.
A várak, kastélyok, templomok, komoly- és könnyűzene, kiállítások, családi és gyerekműsorok, kóstoltatások, kirándulások mellett mi az, amire még felhívná az érdeklődők figyelmét?
T. M.: Hollerung Gábor Megérthető zene című előadására, amelyet mindig élénk érdeklődés kísér. Emellett a kitűnő tokaji borokra, mert a programok kapcsán egy tucat pincészet, köztük Tolcsva, Mád és hivatalos borszállítónk, a Grand Tokaj borait is megkóstolhatják vendégeink. Végül arra, hogy májusban és júniusban még kedvezményes áron vásárolhatnak jegyeket a Fesztivál programjaira.
|
vissza |
|
| |