A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum fennállásának 100. évfordulója alkalmából egy, a gyűjteménye legjavát felsorakoztató centenáriumi kiállítással „ünnepel”. A tárlat sorra veszi a
múzeum alapítását követő nagy korszakokat, megidézi a múzeum történetének jellegzetes alakjait és a gyakran kalandos sorsú műtárgyak történetét. Külön érdekesség, hogy a nagyközönség előtt rendszerint csak egy-egy kultúra kiemelésével, időszaki kiállításokon megmutatkozó Hopp Múzeum most minden gyűjteményét felvonultatja – a kínai, a japán, a koreai, az indiai és a délkelet-ázsiai különlegességek éppúgy helyet kaptak a tárlaton, mint a mongol, a tibet-nepáli, a közel-keleti vagy a Zichy-féle régészeti kollekció egyedi darabjai.
Hopp Ferenc 1919-ben hagyományozta a magyar államra 4000 darabos műgyűjteményét, valamint Andrássy úti villáját, hogy az az ország első ázsiai közgyűjteményeként szolgáljon. A múzeum megalakulását követő években Hopp tárgyai mellé a hazai közgyűjtemények keleti tárgyai, továbbá jelentős műgyűjtők szerzeményei is bekerültek. A múzeum 30 ezer darabos kollekciójába ma például olyan ritkaságok tartoznak, mint a sziámi buddhista tekercsek vagy egy 7. századi ülő démonfigura.
Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum
2020. 06. 30-ig |