László Fülöp születésének 150. évfordulójára nyílt kamarakiállítás a Magyar Nemzeti Galériában – a tárlat a 20. század egyik itthon alig ismert, a nagyvilágban viszont éljenzett portréfestő zsenijének tizenhat alkotását mutatja be. László Fülöp nem afféle meg nem értett,
külföldre menekült művész, hiszen már Magyarországon is állami aranyéremmel, nemesi címmel kitüntetett alkotó volt, akinek megrendelői között ott találjuk Ferenc Józsefet, Európa több uralkodóját, minisztereket, hercegeket, grófokat és egyházi személyeket, négy amerikai elnököt, művészeket és tudósokat a világ minden tájáról. Már harmincévesen az egyik legvagyonosabb magyar festő volt, egy műteremvillában lakott a Városliget közelében.
Írországból származó felesége, a nagy külföldi megbízatások és más családi okok miatt 1903-ban elhagyta Budapestet – Bécsben, Párizsban élt családjával, s végül 1907-ben Londonban telepedett le. Korának egyik legnagyobb portréfestője lett, amivel tisztában is volt. Élete vége felé, több mint 4000 képpel a háta mögött saját magáról mondta egy interjúban: „a nagyvilág művésze vagyok”. A többször idézett mondatot így fejezte be: „történelmet festek, nem csak egyéneket”. A most kiállított festmények mellett számos fotó, a művész kitüntetései és az általa készített amatőr filmek gazdagítják a kiállítást.
|