A Magyar Karácsony című hanglemez a 80-as évek elején jelent meg a Hungaroton gondozásában. A felvételen Szokolay Sándor zeneszerző magyar karácsonyi ének és népi betlehemes feldolgozásai hallhatók. A bakelitlemezből egy éven belül 100 000 példány kelt el, így lett a Magyar Karácsony aranylemez. A kiadvány sikere minden bizonnyal a közérthető, klasszikus feldolgozásnak is köszönhető. A nőikaron zenekari kísérettel megszólaló karácsonyi énekek tiszta áhítattal és kedves népi humorral varázsolnak ünnepi hangulatot.
2019. december 9-én a Zeneakadémia Nagytermében a Pro Musica Leánykar és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarának előadásában ismét felcsendül a Magyar Karácsony, Antal Mátyás vezényletével.
A Szokolay-életmű nagy számmal kínál karácsony ihlette alkotásokat, szerzőjük élete végig rendszeresen visszatért az adventi várakozás és a karácsonyi minisztérium témájához. Gyermekeit szinte minden karácsonykor megajándékozta egy újabb kompozícióval.
A gyermekkor első élményei meghatározó jelentőségűek – vallotta a komponista. Meggyőződése volt, hogy az élmény alapú zeneoktatás csodákra képes, ezért minden alkalmat megragadott kis védencei lelkesítésére. A SZokolay InspirArt – SZIA kezdeményezés az ifjú generációt szólítja meg. A bennük rejlő tehetség felfedezésére és kiművelésére kívánja ösztönözni a fiatalokat. A Szokolay Sándor Alapítvány 2018-ban hirdette meg első alkalommal a SZIA zeneszerzőversenyt 21 éves kor alatt, három korcsoportban. A zsűri elnöke, Hollós Máté zeneszerző Szokolay Sándor szívbéli jóbarátja volt. A verseny célja az alkotómunka örömét tudatosítani, a szárnypróbálgatásokat díjazni. A pályázatra jelentkezők száma és a pozitív visszajelzéseik igazolták a verseny létjogosultságát, így 2019 tavaszán másodszor is megrendezésre került a verseny.
A Magyar Karácsony hangverseny első felében a 2. SZIA zeneszerezőverseny díjnyertes művei szólalnak meg a fiatal alkotók és előadók tolmácsolásában. A legifjabb, mindössze 8 éves versenyzők is a saját kompozíció előadásával lépnek színpadra. A kamaraművek előadásában a Flautica fuvolanégyes mellett a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium növendékei is közreműködnek. Az est háziasszonya a Bartók Rádió közkedvelt műsorvezetője, Becze Szilvia lesz.
A Szokolay-hagyaték feldolgozása fontos állomáshoz érkezett. A monumentális életmű 400 zeneművet és több ezer oldalnyi írást tartalmaz. A művek közreadása, népszerűsítése, koncertek szervezése, felvételek készítése mellett legalább olyan fontos, hogy az alkotó szellemisége tovább éljen, de szem előtt kell tartani az online megjelenések térhódítását is.
70 Szokolay címmel hetvenrészes online videosorozat készült, betekintést nyújtva a zeneszerző szóló, kamara és kórusműveibe. A Virtuózokból ismert rendkívüli tehetségek mellett kiváló magyar művészek és együttesek előadásában szólalnak meg az alkotások. A 2019 októberében indult sorozat heti rendszerességgel követhető a YouTube – Szokolay csatornán és a Papageno blogon. A hagyaték gondozása az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg.
Meghitt hangulatú, gyönyörű estének ígérkezik a fiatal előadók lelkesedésével inspirált Magyar Karácsony hangverseny, Szokolay Sándor halálának 6. évfordulóján.
Nagycsaládosok részére a szervezők ingyenes belépőt biztosítanak a befogadóképesség erejéig.
|