Az Első Magyar Játékkártyagyár megalakulásának 150. évfordulója apropóján kártya- és játéktörténeti kiállítás nyílt az ősszel a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban. A kártya az a játék, melynek népszerűsége évszázadok óta töretlen. Nem árthat neki tilalom, átok és elégetés – az ördög bibliájának is nevezett ártatlan kártyalapok hasonló indulatokat és szenvedélyt váltottak ki egykor az arisztokraták, polgárok, katonák, diákok, asszonyok és pórok körében, mint ma a titkos kártyabarlangokban és a vasárnapi ebéd utáni családi partikon.
A kiállítás elsősorban a magyarországi kártyafestészet és -gyártás legszebb termékeit mutatja meg különböző történelmi korszakokban, 1869-től 2012-ig, de emellett számos eredeti forrásdokumentumot is megtekinthetnek a látogatók: többek között cégtörténeti iratokat, árumintakönyveket, levélpapírokat, korabeli reklámokat és archív fényképeket. Mindezek mellett a tablókon és a tárlókban helyet kaptak az elmúlt 150 év kártyajátszási kultúrájának emléktárgyai, használati és dísztárgyai, könyvek és folyóiratok, valamint a téma ihlette képes levelezőlapok is.
Aki a kultúrtörténet mentén továbbgondolná a múltba hajló kártyatörténetet, az a szomszéd helyiségben nemrégiben megnyílt Gerbeaud Emil-emlékkiállítást se hagyja ki – a cukrászzseni életének titkain túl egykor volt kávéházi bridzspartik légkörébe is beleszippanthat.
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
02. 02-ig
|