Interjú Idén is garantált a lúdbőrzés a Zempléni Fesztivál zenei programjain 2021-06. szám / Pavlovics Ágota
A Zempléni Fesztivál Magyarország egyik legnagyobb összművészeti fesztiválja, amelynek művészeti vezetője. A Budafoki Dohnányi Zenekar (BDZ) ügyvezetője, zeneigazgatója, karmestere. Magával ragadó előadó. A Budapesti Nemzetközi Kórusverseny és Fesztivál művészeti vezetője, motorja. Karizmatikus ember, karmester, akivel minden találkozás meghatározó élmény. Hollerung Gáborral az augusztus 13-22. között megrendezésre kerülő 30. Zempléni Fesztivál szokásosnál is pazarabb zenei kínálatáról beszélgettünk, persze a teljesség igénye nélkül.
Kis túlzással egy éve nincsenek élő koncertek. A Budafoki Dohnányi Zenekar életében mit jelentett a leállás?
H. G.: Nem volt leállás, nem volt közönség, de mi játszottunk. Pótoltuk az elmaradt koncertjeinket és sok plusz koncertet is beiktattunk. Május végén pedig volt már nyilvános koncertünk is, nem volt telt ház, de sokan voltak. A bezártság alatt készítettünk három hangfelvételt és két ismeretterjesztő filmet, az utóbbiak közül az egyik három-, a másik négyrészes. Számunkra pozitívan végződött ez a nehéz időszak, mentálisan is jól vészeltük át a járvány legdurvább heteit is.
Reméljük, mögöttünk a járvány, és végre találkozhatunk személyesen is a muzsikusokkal. Kezdjük mindjárt a Zempléni Fesztivál nyitó koncertjével.
H. G.: Augusztus 13-án hagyományosan a sárospataki Rákóczi-vár udvarán fogunk játszani, a műsor Felix Mendelssohn-Bartholdy Skót szimfóniája és Csajkovszkij Hegedűversenye lesz, a hegedűverseny szólistája a világ egyik legjobbjaként számon tartott Lendvay József.
Hol és mit hallhatunk még a zenekartól?
H. G.: A Fesztivál második napján Szerencsen fogunk játszani, erre az alkalomra a bécsi klasszikusok műveiből válogattunk.
A Liszt Ferenc Kamarazenekar a Fesztivál állandó vendége, milyen programmal érkeznek?
H. G.: Különleges programmal érkeznek, augusztus 22-én Trumpetissimo címen Trombitagála lesz. Ami pedig a hangszer magyar virtuózait illeti, jó néhányan közülük világklasszisok, akik a legnagyobb zenekarokkal, a leghíresebb koncerttermekben lépnek fel. Az esten egy, két, négy, sőt hat trombita is hallható lesz egyszerre. A koncerten játszani fog Boldoczki Gábor, aki Penderecki Trombitaversenyét mutatta be, az ő tanítványa, Pálfalvi Tamás pedig a New York-i Carnegie Hall közönségét kápráztatta el. Tarkövi Gábor évekig a Berlini Filharmonikusok szólótrombitása volt, Richter Gábor pedig 2006 óta a lipcsei Gewandhaus Zenekar első trombitása. Rónai Gábor és Seidl Dénes a hangszer nagy tehetségű ifjú játékosai, akikről bizonyára sokat hallunk még a jövőben. Az utóbbi években megfiatalodott Liszt Ferenc Kamarazenekar kíséretével megszólaló műsor gerincét a barokk repertoár adja, Corelli, Tartini, Vivaldi, Torelli, Franceschini, Rebel, Stölzel művei, de lesz egy 20. századi virtuóz darab is a gálán.
| hirdetés
|
|
A tervek szerint idén több szimfonikus zenekart is meghívnak, kiket?
H. G.: Augusztus 15-én a Keller András világhírű hegedűművész vezette Concerto Budapest Szimfonikus Zenekar fog Sárospatakon koncertet adni, augusztus 19-én pedig az Antal Mátyás karmester vezette Miskolci Szimfonikus Zenekart hallhatja a közönség Sátoraljaújhelyen.
Milyen különleges klasszikus zenei produkciókkal készülnek?
H. G.: Johann Sebastian Bach Goldberg-variációk című, csembalóra vagy más billentyűs hangszerre írt művét manapság legtöbbször egy zongorán adják elő. Joseph Gabriel Rheinberger két zongorára készített átirata zenetörténeti ritkaság, a művet hihetetlenül élvezetessé teszi ez az átirat, amely a Zentai Károly – Bizják Dóra zongoraművész házaspár előadásában lesz hallható. Lesz négykezes zongoraestünk is, a Simon Izabella – Várjon Dénes művészházaspár közreműködésével. Különleges alkotás Joseph Haydn oratóriuma, a Megváltónk utolsó hét szava a keresztfán. A műhöz kapcsolódó gondolatait a Budafoki Dohnányi Zenekar által felkért költő, Lackfi János osztja meg a közönséggel a tételek elején.
Kik fognak fellépni idén a Tokaj Fesztiválkatlanban?
H. G.: A Naplegenda című friss, kreatív, 21. századi táncszínházi előadást láthatják az érdeklődők a Katlanban, melynek koreográfusa Mihályi Gábor. A magyar és kelet-közép-európai néptáncok motívumait ötvöző művet a 70 éves Magyar Állami Népi Együttes mutatja be. A produkció zeneszerzője Nikola Parov, aki a darabhoz eredeti zenei világot teremtett. Szintén a Katlanban lesz látható a Monarchia Operett társulata, akik Huszka Jenő Sissi című operettjével érkeznek. Ugyanitt Orff Carmina Buranája is hallható lesz.
A Fesztivál erőssége a jazz, ki mindenkit hallhatnak majd a vendégek?
H. G.: A szokásos jazzprogramok idén két különleges művel egészülnek ki. Az egyik Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című operája, amiből Sárik Péter zeneszerző, jazz-zongoraművész készített jazzátiratot, amelyet először élőben augusztusban hallhat a közönség a Zempléni Fesztiválon. A Kékszakállú szerepében Cser Krisztián basszus, Juditként Miksch Adrienn drámai szoprán lesz hallható. A szintén nemzetközi hírnévnek örvendő, itthon és külföldön is szép sikereket arató zongoraművész, Káel Norbert pedig nem kisebb dologra vállalkozik triójával, mint hogy A fából faragott királyfi történetét követő, ciklussá formált alkotást vigyen színpadra.
Már csak felsorolni tudunk néhány programot.
H. G.: Fellép a 2021-es Jazz Showcase közönségkedvence, a 30. Zempléni Fesztivál különdíját elnyert Varga Dávid és zenekara, a Budapest Jazz Orchestra és/vagy a Bohém Ragtime Jazz Band, és lesz még minden más is, amit a Fesztivál látogatói már megszoktak, színház, irodalom, képzőművészet.
|
vissza |
|
| |