Interjú Jubilál az Európai Bordalfesztivál 2023-08. szám
Prof. dr. Lakner Tamás Liszt-díjas karnagy a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar dékán emeritusa, a 43 nemzetközi díjat elnyert Bartók Béla Férfikar karnagya, a 49 éve működő, Magyar Örökség-díjas Szélkiáltó együttes vezetője, a Filharmónia Magyarország ifjúsági koncertjeinek szerkesztője, több ezer koncert moderátora, közreműködője. Ezúttal az Európai Bordalfesztivál kapcsán kérdeztük.
A Bartók Béla Férfikar júliusban a világ egyik legrangosabb koncerttermében, Bécsben, a Musikvereinssaalban lépett fel, ott, ahonnan a híres újévi Strauss-koncerteket is közvetítik. Milyen alkalom szülte ezt a rendkívüli fellépést?
L. T.: A kórusunk jelentős nemzetközi sikereinek köszönhetően mint kiemelt vendég kaptunk meghívást a World Peace Gálakoncertre Bécsbe, melyen rajtunk kívül Ukrajna, Kína, Ausztrália, Kanada, Bulgária, Ausztria énekesei vettek részt. Minden zenész szívét megdobogtatja, ha az utánozhatatlan akusztikájának köszönhetően a világ legnagyobb tekintélynek örvendő koncerttermeinek egyikében szólalhat meg. Ott, ahol a koncertterem színpadán a zenetörténet olyan nagy egyéniségei álltak már, mint például Johannes Brahms, Anton Bruckner, Arnold Schönberg mellett a XX. század és napjaink legjelentősebb zeneművészei. Óriási élményben volt részünk, és nagy elismerést arattunk.
A kórus sokat nem pihenhet, hiszen újabb nagy feladat előtt áll. Szeptember 22-24. között ünneplik az Európai Bordalfesztivál jubileumi, 30 éves évfordulóját Pécsett és a Villányi Borvidéken. Mitől lesz emlékezetes ez az alkalom?
L. T.: Eddig 32 országból több mint 3000 énekes hozta el nemzetének, hagyományainak legszebb bordalait. Ebben az évben kiváló férfikórusokat várunk Olaszországból (Szardíniáról), Svédországból (Stockholmból). Szlovákiából (Pozsonyból) és Szlovéniából. Az ünnephez méltó új elem lesz az első alkalommal megrendezésre kerülő Bordalnok Énekverseny, melyet szeptember 22-én 10 órától rendezünk meg Pécsett a PTE Művészeti Kar Liszt-termében. A rangos zsűri elnöke Miklósa Erika lesz. 18 órától a nevezetes villányi pincesor népek bordalaitól lesz hangos, ahol az énekverseny legjobbjait is hallhatják. A Bock Pincében a Bartók Béla Férfikarral együtt fellép a fesztivál két sztárvendége, Miklósa Erika és Horváth István.
| hirdetés
|
|
Ez a fesztivál attól is különleges, hogy a bordalok nemcsak pincékben, hanem koncertteremben és az ókori Bacchus ünnepekhez hasonlóan szabadtéri nagy népünnepély keretében is felcsendülnek.
L. T.: Tudatos volt részünkről, hogy mindhárom szinten, a műfaj történetiségét megidézve szólaljanak meg a bordalok. Szeptember 23-án a Kodály Központban 19 órától Gálaestet tartunk, mely előtt Villányi Prémium Bormustrán 15 borászat kínálja legkiválóbb borait. A koncerten fellépnek a fesztivál résztvevői, az I. Bordalnok Énekverseny győztesei és a sztárvendégek a Pannon Filharmonikusok közreműködésével. Vezényel Erdélyi Dániel és jómagam. Vasárnap 15 órakor kezdődik a Bor és Dal Ünnepe Pécsett a Széchenyi téren szüreti felvonulással, majd folytatódik borkóstolókkal és a Népek bordalai és táncai című, háromórás műsorral.
A Bordalnok Énekverseny kiírásában olvastam, hogy 18 és 30 év közötti énekeseket várnak. A fiatalok szeretnek bordalokat énekelni?
L. T.: Jól ismerem az egyetemi korosztályt, de azt tapasztaltam, hogy ez nem jellemző. Éppen ezért döntöttünk úgy, hogy tulajdonképpen egy tehetségkutató programmal kívánjuk felhívni a figyelmet erre a műfajra és a kulturált borfogyasztásra.
Van Önnek kedvenc bordala?
L. T.: A dalt elsősorban irodalmi műfajként értelmezzük, hiszen a legősibb, legerősebb zeneiségű lírai műfaj, mely megtermékenyítőleg hatott a zeneművészet fejlődésére. Számomra a Szélkiáltó által megzenésített József Attila-vers, a Hymnus a borhoz adja vissza legérzékletesebben a bor szellemi képének, érzelmi hatásának kiteljesedését. Csak két rövid idézetet szeretnék kiemelni: „Bor, te táltos rőt pogány, / Csók az Élet ajakán” és „Vérem forrjon véled össze, / Bor, te férfikor teje”.
|
vissza |
|
| |