Ajánló Dragony Tímea zenekari művének ősbemutatója Finnországban 2024-01. szám
Dragony Tímea zeneszerző Splendour című zenekari művének ősbemutatójára kerül sor Turkuban, Finnországban 2024. február 15-én és 16-án a Turku Filharmonikus Zenekarral. A koncertet Madaras Gergely karmester vezényli.
Dragony Tímea Bartók–Pásztory Ditta- és Artisjus-díjas zeneszerző a zeneszerző társadalom neves alkotóművésze. Zenekari kompozícióit gyakran tűzik műsorra vezető szimfonikus zenekarok. Kiemelt eseményeken is ősbemutatóként hallhatták már műveit. 2022-ben A Magyar Klasszikus Zene Napján a Nemzeti Filharmonikus Zenekar előadásában hangzott el a Bifrost ’a Híd’ című műve. A Müpa Felfedezések sorozatában is műsorra tűzték az Onyx című kompozícióját. Legutóbb szintén a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében hallhatta a közönség két nagyszabású vokál-szimfonikus művét a Szent István Filharmonikusokkal.
2024. február 15-én és 16-án Finnországban, Turkuban a Turku Filharmonikus Zenekar előadásában ősbemutatóként hangzik majd el a Splendour című zenekari kompozíciója. A műsorban továbbá Jacques Ibert Fuvolaversenye és Pjotr Iljics Csajkovszkij 5. (e-moll) szimfóniája lesz hallható. A versenymű szólistája Győri Noémi fuvolaművész lesz. A koncertet Madaras Gergely karmester vezényli. A február 15-i koncertet a zenekar honlapján élő közvetítésben hallhatja a magyar közönség is.
Madaras Gergely jelenleg Belgiumban, a Liège-i Királyi Filharmonikus Zenekar (Orchestre Philharmonique Royal de Liège) zeneigazgatója. Számos ország élvonalbeli, meghatározó szimfonikus zenekarával is dolgozik. Karmesteri repertoárja nagyon széles, a klasszikus repertoártól a kortárs művekig minden megtalálható benne.
A karmester már harmadik alkalommal dolgozik Dragony Tímea zeneszerzővel. 2017-ben a Crann Bethadh (A kelta Életfa) című művét mutatta be a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával. 2018-ban a Virradás című zenekari dalciklusának ősbemutatóját vezényelte Halmai Katalin énekművész és a Liszt Ferenc Kamarazenekar előadásában. Madaras Gergely ismeri és érzi Dragony Tímea kompozícióinak zenei nyelvét, ami biztosítja a zeneszerzőt egy újabb élményt nyújtó ősbemutatóról.
A Splendour című mű egy ünnepélyes hangvételű, patetikus, nagy ívű zenekari kompozíció. A cím jelentése ragyogás, tündöklő fény, nagyszerűség. A darab szellemi hátterében a zeneszerző számára az életben fontos, meghatározó emberi értékek állnak, mint az érzelmek mindenkori szükségessége, a kitartás és az erő. Ezeket nap mint nap tapasztaljuk a környezetünkben, az országban, ahol élünk. Hatnak ránk, és emellett a természetben is a természeti erő és a kitartás, az életerő dominál. Ezeknek a kifejező, erőteljes karakterű és helyenként természetábrázoló „képeknek” a zenei megfogalmazása ez a szimfonikus zenekarra komponált mű. A darab zenei nyelvezete expresszív, energikus, kitárulkozó, magával ragadó melodikai folyamatokkal teli, de bensőséges zenei szakaszok is helyet kapnak. A kompozíció zárása kiteljesedő, ezzel méltóképpen megkoronázva a mű mondanivalóját! | hirdetés
|
|
Dragony Tímea zeneszerzői szándéka ebben az expresszív műben a belső világunk összetett „képeinek” sokszínű bemutatása. Az örömzene hangjai mellett kitörő energiával nyújtanak majd mindenki számára tartalmas szellemi és érzelmi élményt!
Az alkotóművész számára meghatározó, hogy minél szélesebb körben ismerjék meg műveit. Ez a külföldi ősbemutató is nagyon fontos mérföldkő szakmai pályáján. Kiemelkedő szerzőkkel egy műsorban nagy elismerés, hogy helyet kap egy magyar szerzőnő szimfonikus zenekari kompozíciója is.
A koncert időpontja és helyszíne:
2024. február 15., 19h
2024. február 16., 18h
Finnország, Turku Concert Hall
|
vissza |
|
| |