Interjú Benkő Nóra: „Az a jó előadás, aminek a végén megváltozva állnak fel a nézők…” 2024-05. szám / Tompos Vince
A Városmajori Szabadtéri Színpadon augusztus 24. és szeptember 9. között valósul meg Budapest egyetlen zsűrizett nyári fesztiválja, a színházi szakmában is jelentős szerepet betöltő Szemle Plusz. Az egyedi rendezvénysorozat célja, hogy a válogatott fővárosi darabok mellett Budapestre hozza a vidéki és a határon túli színházak előadásait is. Ezen túl a majori színpad közel 70 változatos és színes, különböző műfajú programmal, minőségi színházi élményt adó előadással várja a kikapcsolódni és szórakozni vágyó közönségét 2024 nyarán is. „Azt gondolom, hogy az a jó előadás, aminek a végén megváltozva állnak fel a nézők a székeikből. Ez a változás, hatás lehet szellemi vagy érzelmi. Ilyen a jó színház, és teljesen mindegy, hogy az alkotók honnan érkeznek” – vallja Benkő Nóra, a Városmajori Szabadtéri Színpad és a Kristály Színtér igazgatója, akit a Szemle Plusz mellett az idei évad változatos programjairól is kérdeztük.
Ez az ötödik nyara ügyvezető igazgatóként a Városmajori Szabadtéri Színpad élén, valamint két éve a szintén a Szabad Tér Színház Nonprofit Kft.-hez tartozó margitszigeti Kristály Színtért is vezeti. Sőt, emellett még a Pesti Magyar Színiakadémia irányítása is a feladatai közé tartozik. Ennyi minden mellett hiányolja még a színpadot?
B. N.: Nem volnék őszinte, ha azt mondanám, hogy néha nem gondolkodom el azon, hogy vajon állok-e még valaha színpadon… Tavaly még a Drága örökösök című RTL-sorozatot forgattam, tehát nem hagytam fel teljesen a színészettel. Ugyanakkor nincs bennem hatalmas vágy a színpad iránt, mert csakis úgy szeretek bármiben is részt venni, ha megszállottan érdekel az adott téma; ha szakmailag izgalmas kihívás számomra az adott feladat, tehát nem mindenáron. Emellett azért bízom abban, hogy lesz majd olyan, számomra vonzó, minőségi produkció, amiben akár színészként, akár rendezőként részt vehetek.
Idén összesen tizenkét versenyelőadás lesz látható a Szemle Pluszon. Milyen szempontok szerint válogatták a produkciókat?
B. N.: Nálunk kulcskérdés, hogy minden magyarországi és határon túli színházon rajta tartsuk a szemünket – függetlenül attól, hogy ki az intézmény fenntartója. Szeretnénk „házhoz hozni” a minél színesebb és színvonalasabb kulturális kikapcsolódást a főváros lakói számára. Peremartoni Krisztina színésznő, az intézmény művészeti tanácsadója idén is, mint minden évben, több száz magyar nyelvű előadást nézett meg, végül közösen választottuk ki a versenybe került alkotásokat. Három vidéki és három határon túli darab várja az érdeklődőket a Városmajori Szabadtéri Színpadon, valamint hat kamaradarabot – melyeknek nagy része független színházi műhely alkotása – láthatnak a nézők a Kristály Színtéren. A versenyelőadásokat neves színészekből és színházi szakemberekből álló zsűri díjazza szeptember közepén – tíz különböző kategóriában. Idén tovább bővítettük a Szemle Plusz programsorozatot: versenyen kívül további hat színiiskola (a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a kaposvári MATE Rippl-Rónai Művészeti Intézet, a Pesti Magyar Színiakadémia, a Keleti István Művészeti Iskola, a Nemes Nagy Ágnes Színészképzés és a Freeszfe Egyesület) mutatkozik be a Szemle OFF keretében egy-egy vizsgaelőadással szintén a margitszigeti helyszínünkön.
Végigböngészve az idei versenyprogramot könnyen támadhat az a benyomásunk, hogy a Szemle Plusz „alakjában” az egykori Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) támadt fel… Hogy látja ezt a felvetést?
B. N.: Ez az észrevétel már elhangzott a tavalyi Szemle során is, Köles Ferenc pécsi színész mondta a tavalyi Díjkiosztó Gálán, hogy „az itt tapasztalt nézői visszajelzések és a hangulat pont olyan volt, mint az áldott jó POSZT-okon”. Amikor ezt a rendezvénysorozatot újraértelmeztük, alapvető kritériumként jelöltük meg, hogy csakis magas művészi színvonalú előadások kerüljenek be a mustrába. Egyfajta – a POSZT évekkel ezelőtti megszűnése miatti – hiánypótlás is volt a Szemle, hiszen nyáron nem lehet más, ehhez hasonló színházi seregszemlére menni a fővárosban a kőszínházak zárását követően.
Minden évben saját bemutatóval is készül a Városmajori Szabadtéri Színpad. Idén az Örkény Színházzal közösen létrehozott [ESCAPE] – A Donkihóte-projekt ősbemutatóját tartják július 5-én.
B. N.: Az Örkény Színház igazgatójával, Mácsai Pállal már régóta szakmai kapcsolatban állunk – az ő ötlete volt, hogy a Városmajorban legyen a bemutatója a Kovács D. Dániel rendezte előadásnak. A darab témája – hogy Don Quijote történetét mai közegbe ültessük át – egy közös ötletelés során fogalmazódott meg. A darab abból az alaphelyzetből építkezik, hogy a mai kor embere – csakúgy, mint Cervantes hőse – egyfajta szélmalomharcot vív a világgal. Előadásunk kiindulópontja, hogy a XXI. századi ember a híreket hallgatva könnyen érezheti úgy magát, hogy a világ megbetegíti. Erre való válaszként „kivonul” a világból, menedéket keres, miközben a létező világról tudomást sem vesz. Az [ESCAPE] – A Donkihóte-projekt szereplői az Y-generációra jellemző „felnőni képtelenség” okán inkább a virtuális valóságban, a gémervilágban lelnek otthonra, ott találnak számukra élhetőbb világot. Én magam nem ismerem közelről ezeket a játékokat, de azt tudom, hogy a téma sokakat érint – emberek milliói választják a virtuális valóságot a való világból történő kiszakadás érdekében. A szabadtéren létrehozott önálló előadásoknak sokszor hátulütője, hogy nem minden esetben biztosított a darab utóélete. Ennél a darabnál azonban ez másként lesz, hiszen a nyári előadások után az Örkény Színházban kerül repertoárra ez a közös produkció.
Ejtsünk szót az idei színházi évadról is! Nemcsak színi előadások, hanem filmvetítések, koncertek, táncelőadások, gyerekdarabok is megtalálhatók az idei évad rendkívül sokszínű, változatos repertoárjában.
B. N.: Emlékezetes, hogy a Városmajori Szabadtéri Színpad száz évvel ezelőtt filmszínházként nyitotta meg kapuit, és csak az ötvenes években váltott profilt, és lett belőle színház. Már 2020-ban, az igazgatói pályázatom benyújtásakor felmerült az ötlet, hogy fel kellene éleszteni a szabadtéri mozi hagyományait. Idén is lesznek filmvetítések a majorban, például a Reisz Gábor rendezte Magyarázat mindenre című magyar filmdráma. Ebben az évben lesznek visszatérő vendégeink, úgymint Horgas Eszter vagy a Budapest Klezmer Band. Rajtuk kívül koncertet ad mások mellett a Junior Prima-díjas Gubik Petra, a Magashegyi Underground, valamint a Kiss Tibi és az Aranyakkord nevű zenekar is. De természetesen most is a színházé lesz a főszerep, ami azt is jelenti, hogy több vidéki és budapesti színház vendégjátéka lesz nálunk látható nyáron, még a Szemle program előtt. Újra színpadon lesz a tavalyi saját, az Orlai Produkciós Irodával közös bemutatónk, a Még egy kört mindenkinek, a Vidám Színpadról a Ments meg, szerelem! című musical érkezik, de egyéb zenés műfajokra is lehet számítani – többek között az operett műfaj rajongóira is gondoltunk. Lesznek gyerekprogramok: Halász Judit és a Kaláka együttes koncertjeit élvezhetik a legkisebbek. Ezen felül a tánc sem hiányozhat a műfajkavalkádból: a Szegedi Kortárs Balett Carmen+ című produkciója mellett a Duda Éva Társulat FRIDA, az élet múzsája című táncelőadásával várjuk e műfaj szerelmeseit. Számunkra tehát az a legfontosabb, hogy korosztálytól függetlenül mindenki jól érezze magát, és ahogy a beszélgetésünk elején mondtam, az előadások után „megváltozva” térjen haza.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A Szemle Plusz augusztus 24. és szeptember 13. között a következő produkciókkal jelentkezik:
Városmajori Szabadtéri Színpad – nagyszínpadi előadások
1. Újvidéki Színház / augusztus 26.
Urbán András: Történt egyszer Újvidéken
rendező: Urbán András
2. Jászai Mari Színház, Tatabánya / augusztus 28.
Martin McDonagh: Hóhérok
rendező: Szikszai Rémusz
3. Budaörsi Latinovits Színház / augusztus 31.
Molnár Ferenc: Liliom
rendező: Kovalik Balázs
4. Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat, Marosvásárhely / szeptember 2.
Székely Csaba: Az igazság gyertyái
rendező: Sebestyén Aba | hirdetés
|
|
5. Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy / szeptember 4.
Ivan Viripajev: Iráni konferencia
rendező: Bocsárdi László
6. Miskolci Nemzeti Színház / szeptember 4.
Pintér Béla – Darvas Benedek: Gyévuska
rendező: Ascher Tamás
Kristály Színtér – kamara előadások
1. Katona József Színház / augusztus.24.
Kácsor Zsolt: Cigány Mózes
előadja: Bezerédi Zoltán
2. 6SZÍN / augusztus 27.
Bíró Bence (Janikovszky Éva fiatalkori naplója alapján): Kizárólag az utókor számára
rendező: Keresztes Tamás, előadja: Sodró Eliza és Martinkovics Máté
3. Pesti Magyar Színház / augusztus 29.
Csokonai Lili (Esterházy Péter): Tizenhét hattyúk
rendező: Cserhalmi György, előadja: Péteri Lilla
4. Katona József Színház – Orlai Produkciós Iroda / szeptember 1.
Duncan Macmillan: Lélegezz
rendező: Forgács Péter, előadja: Pálos Hanna és Vizi Dávid
5. Füge Produkció / szeptember 3.
Kovács Viktor, Kovács Dominik: Milf
rendező-koreográfus: Gergye Krisztián, előadja: Pető Kata, Rohonyi Barnabás
6. Független produkció / szeptember 5.
Márfi Márk: Telik egy óra az életedből
alkotótárs, rendező: Tóth Péter, előadja: Márfi Márk
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|
vissza |
|
| |