Az emberi civilizáció egyik bölcsője, az ókori Mezopotámia örökségét mutatja be a Szépművészeti Múzeum október elején nyíló kiállítása. A Mezopotámia. Istenek és démonok királysága című tárlat több mint 150 kölcsönzött műtárgyon keresztül nyújt betekintést e letűnt kultúra világába, amely a Bibliának és közvetve európai kultúránknak is egyik gyökerét képezi.
A nagyszabású tárlat Magyarországon az első olyan időszaki kiállítás, amely átfogó képet ad az ókori Mezopotámia anyagi és szellemi kultúrájáról. Több műtárgy a korszak szimbolikus jelentőségű alkotása, művészeti albumok főszereplője, amelyek közül néhány művet korábban még sosem adtak kölcsön. A kiállítás a Kr. e. I. évezred első felének mezopotámiai világába, az Újasszír és az Újbabilóni Birodalom korába vezet el bennünket.
A látogatók a nagyszabású bemutatón megcsodálhatják az asszír palotákból származó, kiemelten hívogató palotadomborműveket, a Babilónban feltárt, ragyogó lazúrkék színű Istár-kapu sárkánykígyóját, de a tárlat bemutatja a jól ismert bibliai Bábel tornya Babilón városához kötődő motívumát és történetét is németalföldi festményeken és a XX. századi művészeti alkotásokon keresztül. |