Impresszum | Előfizetés  
  2024. november 21., csütörtök
Olivér

 
 
Nyomtatható változat
Ajánló
November 23-án gálaesten hirdetik ki az idei Bartók Világverseny zeneszerzői fordulójának nyertesét
2024-10. szám

A díjkiosztóval egybekötött gálaesten Balog József zongoraművész lesz a főszereplő: ő mutatja be a helyezést elért műveket. A koncerten Bartók legnépszerűbb zongoraművei is elhangoznak
majd. A szervezők Budapestre várják a díjazottakat, akik azonban nem tudják, hogy mit nyertek, ez csak a díjkiosztáskor derül ki számukra és a közönség számára is.

A Bartók Világverseny hatéves ciklusokban valósul meg 2017 óta, és Bartók életművének legjellemzőbb vonulataira: a zongorára, a hegedűre és a kamarazenére, valamint a zeneszerzésre épül. A páratlan évek­ben rendezett hangszeres seregszemlék zenetudományi szimpózium­mal is kiegészülnek. Páros években komponisták versenyeznek, mindig a következő hangszeres fordulóra írt művekkel, a díjazott kom­pozíciók közül egy vagy kettő mindig bekerül a következő év kötelező repertoárjába.

Az ezúttal ismét zeneszerzőknek, ezen belül zongoraművekre kiírt, 10 ezer euró összdíjazású megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke Thomas Adès világhírű brit komponista, aki vonzódik a magyar kultúrához, és örömmel elfogadta a szervező Zeneakadémia felkérését a 2018-as forduló után immár másodjára. A testület tagja még két külföldi kiválóság, Augusta Read Thomas amerikai és Shinuh Lee koreai zeneszerző, magyar részről pedig Fekete Gyula, a Zeneakadémia rektor­he­lyettese és Zeneszerzés Tanszékének vezetője, valamint Balog József Liszt- és Lajtha-díjas zongora­művész.

Az idei versenyre 155 pályamű érkezett be, ezeket 148 fő adta be 37 országból, közülük 25 nő és 123 férfi, a legfiatalabb pedig 10 éves. A legtöbben Koreából, Kínából és Oroszországból jelentkeztek. Egy pályázó több munkát is beadhatott, így hárman indultak két-két kompozícióval, egyvalaki pedig néggyel.
hirdetés

„Számos, hangszertechnikailag kiválóan megírt darab érkezett, amelyek ugyanakkor eltérő stílusúak, többféle komponálási technikával” – emelte ki az előzsűrizést vezető Fekete Gyula, aki a verseny zeneszerzői fordulójának művészeti vezetője. Mint rámutatott, a jelentkezők nagy száma és széles köre is azt bizonyítja, hogy a Nemzetközi Zenei Versenyek Világszövetségének (WFIMC) tagságát is elnyert meg­mé­rettetés magas rangú, nemzetközileg is elismert esemény.

Az előzsűri tagjai voltak még rajta kívül Bella Máté, Kecskés D. Balázs és Tornyai Péter zeneszerzők, valamint Kis Péter zongoraművész, mindnyájan a Zeneakadémia oktatói. Az előzsűri a beérkezett pálya­művek kottáját és a hozzájuk tartozó hangzó anyagot, illetve a rövid műbemutatást anonimizálva, egy elektronikus linken keresztül kapta meg.

A szeptember 16-án tartott előválogató ülésen pontozással értékelték a műveket, és 16 alkotást válasz­tot­tak ki. Ezek közül a legtöbb, 6 szerzemény Koreából érkezett, három Kínából, kettő Oroszországból, egy-egy pedig Spanyolországból, az USA-ból, az Egyesült Királyságból, Hollandiából és Magyarországról.

A díjazott műveket a Zeneakadémia Solti termében rendezett Gálakoncerten mutatják be 2024. november 23-án, amelyen Balog József működik közre, aki a helyezést elért kompozíciókon túl Bartók-darabokat is előad. Az eseményre díjtalan belépő igényelhető legkorábban egy hónappal előtte.

A díjnyertes vagy elismerésben részesített kompozíciók közül egy vagy két kiválasztott alkotás bekerül a 2025-ös, zongoristáknak rendezendő Bartók Világverseny repertoárjába. Az első díjjal a magyar állam támogatásának köszönhetően 5000 euró jár, a másodikkal 3000, a harmadikkal pedig 2000 euró.

vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor