Impresszum | Előfizetés  
  2025. február 5., szerda
Ágota, Ingrid

 
 
Nyomtatható változat
Ajánló
A Nemzeti Színház és a világszínház
2024-11. szám

Hosszú évek munkája érett be a Nemzeti Színházban, ahol a 2013 és 2024 közötti tíz évadban már több külföldi rendező, lengyel, grúz, spanyol, orosz, norvég, macedón, román, görög művész állí­tott színre előadásokat.

A Nemzeti Színház az elmúlt évtizedben a világszínház kiemelkedő alkotóinak adott otthont, ahol lengyel, grúz, spanyol, orosz, norvég és görög művészek is színpadra állítottak előadásokat. A 2024-25-ös évadban három nemzetközi rendező, a belga Jan Fabre, a bolgár Diana Dobreva és a román Silviu Purcărete érkezik újabb produkciókkal, amelyek tovább erősítik a színház nemzetközi kapcsolatainak bázisát. Vidnyánszky Attila, a színház vezetője hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Színház nyitott az új, külhoni értékek befoga­dására, ugyanakkor hűen őrzi a magyar klasszikus repertoárt, mint például a János vitéz, az Egri csillagok vagy a Bánk bán.



Vidnyánszky szerint a színháznak nemzetközi alkotókat kell bevonni, hogy a különböző gondolatok és színházi nyelvek gazdagíthassák a magyar kulturális világot. „Nincs olyan színháza a világnak, ahol az igazgató ne lenne büszke egy ilyen rendezői sorra”, mondta Vidnyánszky a sajtótájékoztatón, ahol Diana Dobreva, Valerij Fokin, Avtandil Varszimasvili és Jan Fabre részvételével tartottak beszámolót a színház nemzetközi törekvéseiről.

Valerij Fokin orosz rendező, a szentpétervári Alekszandrinszkij Színház igazgatója már évtizedek óta aktív résztvevője a magyar színházi életnek. Fokin, aki a moszkvai Mejerhold Központ alapítójaként és a kortárs orosz színház meghatározó alakjaként számos rangos előadással mutatkozott be, fontosnak tartja a Nemzeti Színház nemzetközi szerepvállalását. A rendező kiemelte, hogy a Nemzeti Színház aktív nemzetközi tevékenysége nemcsak Közép-Kelet-Európában, hanem a világ színházi életében is egyedülálló. Vidnyánszky hozzáfűzte, hogy Fokin és az Alekszandrinszkij Színház inspiráló hatással volt a Nemzeti Színház koncepciójára, és különösen nagyra értékelte Fokin közreműködését a Színházi Olimpia sikerében.

Avtandil Varszimasvili grúz rendező, a Tbiliszi Színház művészeti igazgatója szintén mély barátságot ápol Vidnyánszkyval, amely évtizedekre nyúlik vissza. Varszimasvili a MITEM állandó vendégeként több előadást is bemutatott Magyarországon, köztük A kaukázusi krétakör és A revizor című darabokat. „A vércsoportunk ugyanaz, és minden őrült kezdeményezést támogatni fogok, amit Attila elindít, mert ezek csodálatosak”, mondta Varszimasvili, aki szerint a kultúra a diplomácia egyik legerősebb eszköze lehet.
hirdetés

Diana Dobreva bolgár rendező a 2023-as Színházi Olimpián szerepelt először Magyarországon a Selyem című darabbal, ami óriási sikert aratott. Idén az Odüsszeusz című előadásával nyitotta meg a 11. MITEM-et, és jelenleg Oscar Wilde Salome című művéből készít előadást a Nemzeti Színház számára. „Ez egy szerelmi történet, amely nagyban formálta az itteni munkámat”, mondta a rendező, aki szerint a színházi alkotók közötti baráti kapcsolatok különösen értékesek, hiszen bővítik a látókört és inspirációt adnak.

Jan Fabre belga összművész, a Troubleyn művészeti központ alapítója szintén lenyűgözve beszélt a Nemzeti Színházzal való együttműködésről. Fabre több évtizede a színházi élet meghatározó alakja, műfaji határokat átlépő előadásaival szerzett hírnevet. A 2024 novemberében bemutatott Vér vagyok című előadásának kapcsán Fabre elmondta, hogy bár „provinciális” művésznek tartja magát, a Nemzeti Színház légköre és Vidnyánszky nagylelkűsége mély benyomást tett rá. Hangsúlyozta, hogy a helyi művészekkel és táncosokkal való közös munka különleges élmény, amely jelentős inspirációt nyújt számára.

A tájékoztatón Vidnyánszky Attila elmondta, hogy a Nemzeti Színház a nemzetközi kapcsolatok mellett jelentős hazai és külhoni szerepet is betölt. A színház, mint befogadó intézmény, széles körben biztosít lehetőséget különféle társulatok számára, és oktatási központként is működik, bevonva a külföldi művészeket a képzésekbe. A színház legújabb projektjei közé tartozik a Nemzetiségi Színházak Világ­szö­vetségének megalapítása, amely fórumot biztosítana a világ több mint ezer nemzetiségi színháza számára.

A Nemzeti Színház nemzetközi törekvései azt tükrözik, hogy egy egyedülálló kulturális központ jött létre, amely nemcsak a magyar színházi hagyományok őrzését, hanem a világ különböző színházi kultúráinak befogadását is felvállalja.



vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor