Ajánló Tehetség az, amikor a mozdulatból fény áramlik – Orbán Borbála az Udvari Kamaraszínház színpadán 2024-11. szám / Gáspár Kinga
Fiatal művésznek lenni egyik műfajban sem feltétlenül hálás hivatás manapság, bármennyire is szabad a kifejezési formák közötti átjárás. Vagy talán éppen ezért. A színpadi művészetben különösen nem, hiszen itt a színész személyesen képvisel egy jól meghatározott értékrendet, amely nem is biztos, hogy a sajátja. Isteni áldás, ha mégis saját belső világa és a színház által vállalt morális irány tökéletesen egybeesik. Ritka példát mutatunk a fiatal művésznő, Orbán Borbála és az Udvari Kamaraszínház találkozásából.
Az énekesnőként indult pályáról a színészet felé orientálódott ifjú művészt Andrási Attila bízta meg élete első fontos prózai szerepeivel. A Jászai Mari-díjas rendező, színházalapító nem kis kockázatot vállalt, hiszen Orbán Borbála tehetségét elsősorban meleg tónusú, finom árnyalatokban lubickoló hangjában érzékelhette először, de hamar kiderült, hogy ha ez a fiatal lány megjelenik a színpadon, egész lényével képes időutazásra csábítani a nagyérdeműt.
Láthattuk tehát az Anjou – A liliom útvesztői 16 éves Johannájaként, biztonságosan lavírozva az érzelmek szeszélyes végleteiben, A világ és a vége Julikájaként, ki megmutatja, hogyan emészti fel az embert, ha belső értékei a külvilágban éppen az ellenkezőjét jelentik, de ugyancsak ő A rajongók Pécsi Debórája is – mind érett színészi munkát kívánó szerepek. Orbán Borbála a szemünk előtt vált öles léptekkel az egyik legnehezebb műfaj, a történelmi dráma meghatározó femme fatale-jává a magyar nyelvterület egyetlen olyan színtársulatában, amely kifejezetten a magyar történelem hiteles feldolgozására szakosodott.
A prózai szerepek mellett rendszeresen koncertezik, az utóbbi időben főként Karády-dalokkal, melyeket hamarosan egy új produkcióban, a Karády varázs című darabban is hallhatunk. A januári bemutatóval tervezett darab címszerepe új kihívás a fiatal művésznő számára: „A zenés darabokat általában nehezebbnek szokták ítélni a prózai műveknél, de számomra az ének, amely induló pályámon meghatározó szerepet töltött be és a mai napig része az életemnek, erősebb kapcsolódást kínál, biztonságosabbá teszi a felkészülést. Az ének számomra mindig kapaszkodó, hiszen ezt művelem régebb óta, és biztonságosabb terep. Karády alakját megformálni viszont óriási kihívás. Saját életét kockáztatva embereket mentett, meghurcolták, hírnevét tönkretették, de ő ennek ellenére megőrizte erejét és méltóságát – ezt a sorsot feldolgozni az olvasmányélmények alapján sem könnyű. Nézem a filmjeit, olvasom az életét, és beszélgetünk róla Andrási Attila rendezővel, akinek végtelenül hálás vagyok ezért a bizalomért” – mondja Orbán Borbála művésznő.
| hirdetés
|
|
Az izgalmasnak ígérkező bemutató előtt azonban még hazai fellépések, külhoni vendégszereplések és karácsonyi koncert is része repertoárjának az Udvari Kamaraszínházban, ahol saját bevallása szerint kiváló társulatban dolgozhat. Kétségkívül így van ez, hiszen az egyedülálló és különleges színházi műhely több fiatal tehetség számára is a művészi érés elsődleges otthona. Andrási Attila jó érzékkel választja ki társulatának tagjait: pontosan látja, kinek a mozdulataiban csillan meg az a bizonyos fény, mely a nézők szemében tükröződik vissza és a produkciók előadásain érik művészetté.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Az Udvari Kamaraszínház decemberi előadásai:
• December 2. 14:00, Altemplom – Anjou – A liliom útvesztői
• December 5. 11:00, Altemplom – László király táltos paripája
• December 7. 10:00, Altemplom – László király táltos paripája
• December 7. 13:00, Altemplom – László király táltos paripája
• December 13. 19:00, Altemplom – Az Udvari Kamaraszínház Karácsonyi koncertje Orbán Borival
|
vissza |
|
| |