Impresszum | Előfizetés  
  2025. április 2., szerda
Áron

 
 
Nyomtatható változat
Interjú
Egyszemélyes vallomások
2025-02. szám / Vass Antónia

Tizenegyedik alkalommal rendezik meg a tatabányai Jászai Mari Színházban a monodrámákra és stúdiószínházi előadásokra fókuszáló MOST FESZT-et. A március 26. és 30. között megrendezésre kerülő szemlére számos hazai színház és független társulat jelentkezett, de az érdeklődők határon
túli darabbal is találkozhatnak. A válogatásról, a népszerű témákról és a zsűri munkájáról a színház igazgatójával, Crespo Rodrigóval beszélgettünk.

2024-ben volt 10 éves a MOST FESZT, ami komoly mérföldkő egy fesztivál életében, és lehetőséget ad a szervezőknek arra, hogy új irányokat keressenek.
C. R.: Valóban fontos jubileum volt a tavalyi, és mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a szemle egy mindig frissülő kínálatból vá­lo­gat. A monodráma és stúdiószínházi előadások általában témájukban, esztétikájukban új irányokat képviselnek. Ráadásul a válogatás köre kizárólag a független társulatok, a vidéki teátrumok és a határon túli színházak produkcióit célozza meg.

Egy ennyire konkrét irány nem szűkíti le a mozgásteret?
C. R.: Szűkíthetné, de szerencsére ilyesmiről szó sincs. Az általunk megjelölt sem kicsi, és nagyon magas szakmai színvonalú alkotásokat tudunk meghívni. A versenyprogram mellett egy-egy kísérőprogrammal is igyekszünk változatosabbá tenni a szemlét, például kiállításokkal, koncertekkel, gasztroprogramokkal készülünk. Ezeket a látogatók is szeretik, szívesen jönnek, és az évek alatt a MOST FESZT beágyazódott a színház és a város életébe. Mindig nagy öröm, amikor azt látjuk, hogy a jegyek és a bérletek nagy része pillanatok alatt elmegy. Van egy állandó törzsközönségünk, akik évről évre készülnek arra, hogy ezt az intenzív öt napot velünk töltsék. Ők sokszor már a konkrét műsor kihirdetése előtt lefoglalják a jegyeiket.

Az idei jelentkezési időszak 2024 novemberében lezárult. A nevezett előadások alapján kirajzolódik, hogy mi foglalkoztatja manapság a stúdiószínházi előadások létrehozóit?
C. R.: Ha konkrét témát nem is lehet megnevezni, az egyértelműen látszik, hogy nagyon erős a hölgyek jelenléte a monodrámákban, a vallomásszerű előadások pedig leginkább a nőket érintő problémákat járják körbe. Az is feltűnő, hogy az alkotók a kortárs darabokat részesítik előnyben, vagy saját maguk írják a szöveget a saját tapasztalataikat feldolgozva, ugyanakkor a regényadaptációk is erősen jellemzik a kí­ná­latot. De ha az idei programot nézzük, az ismert személyek életét feldolgozó előadások is népszerűek: az Én, Zsa Zsa Gábor Zsazsáról szól, míg a Botrányhős Marlon Brando önéletrajzi kötetére épül.
hirdetés

Hogyan zajlik a nevezések elbírálása?
C. R.: Hagyományosan mi, a MOST FESZT szervezői döntjük el a beérkezett pályázatok alapján, hogy ki tud részt venni a szemlén – természetesen a helyi adottságok és a nézői igények figyelembevételével. Öt monodrámát és öt stúdiószínházi előadást választunk, és igyekszünk úgy szervezni a részvételüket, hogy a színpadra lépés előtt az alkotóknak legyen módjuk belakni a teret.

A meghívott produkciókat szakmai zsűri értékeli. Kik alkotják idén a bíráló bizottságot?
C. R.: A kezdetektől fogva törekszünk rá, hogy minden évben más-más színházi szakembert kérjünk fel a háromtagú szakmai zsűribe. Mellettük egy közönségzsűri is megnézi az előadásokat. Ők a kiválasztás folyamatába nem folynak bele, csak a látott produkciókat értékelik egy általuk felállított szempontrendszer alapján.

Befolyásolja egy előadás népszerűségét a szemlén való sikeres részvétel?
C. R.: Mivel az érkező előadások mindegyike friss, jelenleg is futó produkció, nagyon nehezen mérhető, hogy milyen hatással van rájuk a MOST FESZT-en való részvétel. Azt viszont egyértelműen látjuk, hogy a korábbi díjazottak büszkén tüntetnek fel minket, és komoly elismerésként tekintenek a díjra.


vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor