Interjú A jazz a szabadság fantomja 2025-03. szám / Trencsényi Zoltán
Kleb Attila, a JazzFest Budapest alapítója, fesztiváligazgatója kertelés nélkül bevallja: ő egy zenei kalandor, aki mer kockáztatni. Ezért a nagyágyúk mellett az idei fesztiválon is felbukkan számos olyan fantasztikus zenész, aki nem világsztár. Egyelőre. Mi volt a JazzFest Budapest előzménye?
K. A.: Részben az én jazz iránti szeretetem, részben az ebből következő GetCloser Concerts nevű cég, amellyel 2014 őszén rendeztük az első jazzkoncertet, ami hatalmas bukta volt. Aztán lassan megtanultuk, hogyan kell ezt úgy csinálni, hogy a közönség is jól járjon, és mi se kerüljünk az adósok börtönébe…

Pedig már akkor is a jazz legjobbjait hozta Magyarországra.
K. A.: Ennek a műfajnak is megvannak a „popsztárjai”, akik világszerte keresett előadók és igényes zenét játszanak. Azt gondolom, hazai megjelenésükkel mindenki jól járt. Csakhogy jött a covidjárvány, ami alaposan átalakította a vásárlási szokásokat, úgyhogy döntenünk kellett: becsukjuk a boltot, vagy előre menekülünk. Az utóbbit választottuk.
A JazzFest Budapesten a világsztárok mellett idén is megjelenik számos kevéssé ismert zenész/zenekar. Nem kockázatos ez?
K. A.: Zenei kalandor vagyok, merek kockáztatni, kultúrát és értékeket kínálni.
Miközben a jazzről elvétve jelennek meg kritikák, néhány honlap és újabban egy rádióadó foglalkozik vele. A jazz mifelénk a kultúra egyik mostohagyereke.
K. A.: Én azt vallom, hogy a jazz fantasztikus érték, maga a szabadság. Egyre menőbb a fiatalok körében, és a közönség is mind jobban érti. Különben a fesztivál egyik célja: közelebb hozni az emberekhez ezt a műfajt. Ennek záloga a szervezést segítő kurátori csapat is: Lukács Miklós cimbalmos, Oláh Krisztián zongorista, Borbély Mihály szaxofonos, Mogyoró Kornél ütőhangszeres és Gyémánt Bálint gitáros.
Tény: a jazz a szabadság fantomja. De nem túl drága ezt a fantomot megidézni évről évre Budapesten?
K. A.: A kultúra finanszírozása az utóbbi időben eléggé megcsappant. Mivel a tavaszi fesztiválunk mellett rendezünk egy őszit is, az ott fellépő hatalmas sztárok generálnak akkora bevételt, amiből kiegészítjük a bevállalósabb, kísérletezőbb zenekarokat is színpadra segítő JazzFest Budapest költségeit. Kapunk támogatást a fővárostól, a Nemzeti Kulturális Alaptól, és persze sokat pályázunk. Több külföldi zenész saját országa támogatásával tud eljönni hozzánk, így lehet ismeretlen, ám fantasztikusan jó zenészeket is meghívni.
| hirdetés
 |
|
De hogyan lehet világsztárokat idecsábítani?
K. A.: Ahogy nagy popsztárokat. Azok közül válogathatunk elsősorban, akik a környéken koncerteznek, be tudják illeszteni a turnéjukba, emellett ma már számos ajánlatot is kapunk az ügynökségektől is.
A JazzFest Budapestet számontartják a zenészek is, legalábbis ez derül ki azokból a támogatói levelekből, amelyekből nemrég egy interjúban idézett.
K. A.: Csak illusztrációképpen kettő. Bill Evans ezt írta: „A JazzFest Budapest a világ vezető jazzfesztiváljai közé tartozik, és a világ legnagyobb tehetségeit hozza el Budapestre. Olyan események, mint a JazzFest Budapest, összekapcsolják az embereket, bevételt generálnak, és fenntartják Budapest nemzetközi hírnevét.” Patricia Barber: „A JazzFest Budapest csodálatos hírnévnek örvend a globális művészeti közösségben.”
Ebben az esztendőben kiket hallhat a közönség?
K. A.: Idén az európai, az afrikai és az ázsiai jazzre fókuszálunk. Afrikából érkezik Nduduzo Makhathini, aki a zulu zenét ötvözi a jazzel, az arab lantos Dhafer Youssef és Rabih Abou-Khalil. Kiemelkedő lesz az a koncert, amelyen az Esbjörn Svensson trió két élő tagja, Dan Berglund és Magnus Öström zenészbarátaival emlékezik harmadik társukra, a néhány éve elhunyt zongoristára és a trió zenei örökségére. Jön Avishai Cohen, John Patitucci vagy a fiatal lengyel basszusgitáros, Kinga Glyk.
És a magyarok…
K. A.: Éppen tíz éve annak, hogy a Montreux-i Jazz Fesztivál zongorista versenyének a döntőjébe egyszerre három magyar is bejutott, most ők adnak közös koncertet: Oláh Krisztián, Tálas Áron és Gayer Mátyás. Lukács Miklós Vincent Peiranival, az accordion nemzetközi hírű mesterével, Orbán György bőgőssel, Dés András ütőhangszeressel lép fel, jön egy szardíniai vokális formáció, a Tenores di Orosei Antoni Milia, ők Farkas Zoltán „Batyuval”, Borbély Mihály szaxofonossal és Mohácsy Lőrinc nagybőgős triójával lépnek fel. Lesz Hajdu Klára lemezbemutató, és alaposan megünnepeljük az idén hetvenéves Dresch Mihályt is. A teljes programot a honlapunkon lehet megnézni, onnan minden megtudható, és további meglepetések is kiderülnek: https://jazzfestbudapest.hu/
|
vissza |
|
| |