Impresszum | Előfizetés  
  2025. május 15., csütörtök
Zsófia, Szonja

 
 
Nyomtatható változat
Interjú
Ismét JazzFest Budapest
2025-04. szám / Trencsényi Zoltán

Kleb Attila, a JazzFest Budapest alapító-igazgatója azt mondja, ebben az esztendőben amerikai sztárok helyett európai, afrikai és ázsiai nagyágyúk lépnek fel a fesztiválon. Merthogy a különösen izgalmas produkciók mostanság ott születnek. Elkezdődött a negyedik JazzFest Budapest, amely-
nek mottója Johnny Griffin kitűnő mondása: „A jazz olyan emberek által, olyanok számára létrehozott zene, akik úgy döntöttek, hogy a körülmények ellenére jól érzik magukat.”

Most szervezik meg negyedszer az improvizációs zene ünnepét, a JazzFest Budapestet. Érdemes küzdeni?
K. A.: Érdemes, hiszen a JazzFest Budapest felkerült a jazzfesztiválok nemzetközi térképére. Rangos eseménynek tekintik az egész világon.

Miközben ez a műfaj értő, odaadó közönséget igényel. Van nálunk ilyen?
K. A.: Egyre többen vannak, akik szeretik és értik a jazzt. A fiatalok körében is népszerű, bár a műfaj sztárjai nem töltik meg háromszor a Puskás Ferenc Stadiont…

Kár, mert sztárok ezúttal is érkeznek. Meglepő módon leginkább Eur­pából, Ázsiából és Afrikából.
K. A.: Mert ezeken a területeken történnek a nagy dolgok. Amikor ugyanis népzenei gyökereiket össze­olvasztják a jazz-zenével, különösen friss, izgalmas produkciók születnek.

Hol láthatjuk, hallhatjuk őket?
K. A.: Főleg az Erkel Színház és az Eiffel Műhelyház képes befogadni sok nézőt, így a legkeresettebb előadók ezeken a helyszíneken lépnek fel. Az Erkelben zenélt Avishai Cohen, a világ egyik legjobb nagybőgőse, de itt lép fel az arab lant mestere, Dhafer Youssef és az egykori Esbjörn Svensson Trio két tagja, akik zenészbarátaikkal emlékeznek majd harmadik társukra, a néhány éve elhunyt zongoristára, valamint a trió zenei örökségére. Biztosan mondhatom: fantasztikus koncertek lesznek!

Az Eiffel Műhelyházban lesz a legnagyobb forgalom.
K. A.: Valóban. Mások mellett ott hallható majd Rabih Abou-Khalil libanoni származású zenész, aki mes­te­rien ötvözi a hagyományos arab zenét a jazz és a klasszikus zene elemeivel. A néhány év alatt világsztárrá vált lengyel basszusgitáros, Kinga Glyk, a dél-afrikai Nduduzo Makhathini, aki a zulu zenét keveri a jazzel. John Patitucci a kortárs jazz egyik legjelentősebb basszusgitárosa. Jojo Mayer svájci dobos, aki az analóg dobolást a mesterséges intelligenciával társítja. És ne feledkezzünk meg a magyarokról sem. Ugyancsak az Eiffel Műhelyházban ünnepeljük meg Dresch Mihály hetvenedik születésnapját, ahol valamennyi formációjával hallható lesz.
hirdetés

Fontos helyszín lesz a Jedermann és a Premier KultCafé is.
K. A.: A Jedermannban igazi kemény jazz és több jam session lesz látható, hallható, a Premier KultCafé pedig egy viszonylag kicsi, százharminc férőhelyes helyszín, de nagyon jó atmoszférája van, azokat a programokat szerveztük ide, amelyekhez zongora kell.

Nem hiányoznak az amerikai világsztárok?
K. A.: Az alapkoncepció szerint idén nem lesz amerikai headliner, mert Európában, Afrikában és Ázsiában most sokkal izgalmasabb dolgok történnek, mint Amerikában, ahol valamennyi zenésznek hasonló a gyökere, míg az említett területeken más és más izgalmas népzenei gyökerekkel társul a jazz, ami különösen sokszínűvé teszi a műfajt. A fesztiválnak évek óta fontos célja az is, hogy a magyar zenészeket összehozza a külföldiekkel, nemzetközi kapcsolatokat építsen ki. Ennek eredményeként már sok hazai művészt tudtunk eljuttatni Dél-Koreába, Németországba, Hollandiába, Olaszországba fellépésekre, fesztiválokra. Ez a kör egyre szélesedik! Talán előbb-utóbb a hazai összefogás is megvalósul…

Különleges programok is lesznek bőven.
K. A.: Fontos, hogy a fesztivál programjában olyan rendezvények legyenek, amiket máskor és máshol nem, vagy először nálunk láthat, hallhat a közönség. Ilyen lesz a Sárkány. Imposztor. Vulkán. című drámakoncert Márton Ágnes szövegével, Tóth Viktor és Weisz Gábor szaxofonjátékával, Víg Mihály és Kemény Zsófi közreműködésével. Érdekes lesz Ónodi Eszter és Juhász Gábor közös fellépése is. Lesznek szabadtéri, ingyenes koncertek a Liszt Ferenc téren és a Rákóczi téren, de még gyerekeknek szánt matinéelőadás is lesz május 10-én a Hunyadi téren. Végül említsük meg a The Flock Project légszínház és Vázsonyi János szaxofonos közös produkcióját, amelyben a légszínházi társulat a színház és a levegőakrobatika elemeit ötvözi élőzenével, képzőművészeti fényfestéssel a Harcsa utca 2. udvarán. Bővebb információk: https://jazzfestbudapest.hu/









vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor