Impresszum | Előfizetés  
  2025. május 15., csütörtök
Zsófia, Szonja

 
 
Nyomtatható változat
Interjú
Meglepni a közönséget – Beszélgetés Velekei Lászlóval, a Győri Balett igazgatójával
2025-04. szám

A Győri Balett negyvenötödik születésnapját innovatív programokkal és kezdeményezésekkel ünn­epelték: Filterbeszélgetés-sorozat, Ebédelj egy táncossal program, Hallgatlak! podcast. Mennyire tetszett ez a közönségnek?
V. L.: Nagyon bejött, ha fogalmazhatok így. Fontos számunkra, hogy a közönségünkből közösség, és közösségből közönség váljon. Azt gondolom, hogy a mai zajos világban abszolút erre van szükség. Meg kell szólítanunk azt a lokálpatrióta réteget, aki egy picit elkényel­mesedett attól, hogy tudja, holnap is itt lesz neki a Győri Balett. Ezért nagyon fontos, hogy ne csak a művészetünkkel, hanem az arcula­tunk­kal, a kommunikációnkkal, a különböző programjainkkal is becsem­pésszük az értékeinket az életükbe. A visszajelzések alapján ez na­gyon jól működik.

Akkor várható a folytatása is?
V. L.: Igen. Általában az a tapasztalatunk, hogy ha ezek a jó ötl­etek hagyománnyá válnak, ha be tudnak épülni az együttes munkásságába, akkor annak jó rezonanciái vannak. Nem véletlenül próbáltunk olyan programokat kitalálni, amelyek hagyományt teremthetnek, és szerintem mindegyiknek lesz folytatása.

Éva és Ádám – egy estén két koreográfus, Szőllősi Krisztina és Darai Tamás munkája szerepel a következő bemutatón. A bibliai történethez nyúlnak vissza az alkotók?
V. L.: A darab címéből is látszik, ugyanakkor reflektál a jelenre. Két fiatal, kortárs magyar alkotóról beszélünk, akik szerintem egy nagyon izgalmas estet fognak létrehozni. Az évad első felében két nemzetközi koreográfus kapott lehetőséget, Jordan James Bridge Angliából és a dél-koreai Kim Jung. Arra gondoltam, hogy a Markó–Gombár-bérlet keretében méltó lenne egy olyan premier, ahol két fiatal magyar alkotó kapna lehetőséget.

Valami közelebbit el lehet már árulni az előadásról?
V. L.: Még az alkotási folyamatban vagyunk, de az biztos, hogy mind a mozdulatában, mind a szceni­kájában, a képi világában és a zeneiségében is rendhagyó lesz. És ahogy a kortárs művészetre jellemző, reflektál a jelenre, párbeszédet folytat a környezetével. Nem titkolt célunk megszólítani a fiatalokat is az Éva és Ádámmal, illetve majd A halál és a lánykával. Ez a két bemutatónk lesz még az idei évadban.
hirdetés

Egy bő hónap múlva viszont már kezdődik a 20. Magyar Táncfesztivál, amikor Győr a hazai táncos élet központjává válik. Mely társulatok előadásait várja a fesztivál, mire készülnek?
V. L.: Úgy döntöttünk, hogy most a vidéki társulatokat hívjuk el. Azt halljuk a közönségünktől, hogy gyakran járnak Bécsbe vagy Budapestre előadást nézni, az ottani társulatok elérhetőek számukra. Ha így van, miért ne hívjuk meg most a vidéki nagy társulatokat és a határon túliakat? Ha közülük ki kell valakit emelnem, akkor a két nagy együttest, a Szegedi Kortárs Balettet és a Pécsi Balettet említeném.

Feltelhetően a Győri Balett is készül valami újdonsággal, hiszen a táncfesztiválok alkalmával mindig előruk­kolnak ilyesmivel.
V. L.: Igen, mert fontosnak tartjuk, hogy a Magyar Táncfesztiválon is megszólítsuk a közönségünket a mi művészetünkkel, ez lehetőséget teremt valamilyen extra előadásra. Gondolok itt a legutóbbi Ne bánts!-ra, amelyet a parkolóház pincéjében hoztunk létre, de csináltunk már előadást egy hotel tetején is. Idén a Fiatalok a fiatalokért! program keretében a beavató színházat gondoljuk újra, közösen a Győri Filharmonikusokkal és Dr. Farkas Leventével, aki az előadás narrátora lesz. A különleges összművészeti estét Szőllősi Krisztina koreografálja.

Első ciklusa után nemrég újabb öt évre nevezték ki a Győri Balett élére. Hogyan navigálja a következő időszakban az ország második legnagyobb tánctársulatát?
V. L.: Van egy kedvenc közmondásom, miszerint ahhoz, hogy minden maradjon a régiben, változnunk kell. Amikor öt évvel ezelőtt beadtam a pályázatomat, eleve egy tízéves tervben gondolkodtam. Ám olyan gyorsan tudtunk haladni, hogy bizonyos szegmenseit két év alatt megcsináltuk. Tradíció és innováció volt a címe, a második ciklusomnak pedig Láthatóság és alkalmazkodás, vagyis Visibilitás és flexibilitás. Az elmúlt években jövőbe mutatóan átformáltuk az arculatunkat, a kommunikációnkat, a repertoárunkat, a repertoár-menedzsmentünket, és a szakmaiságunkat is újragondoltuk. Nagyon nagy hangsúlyt fektetünk a fiatal koreográfusokkal való munkára. A legfontosabb talán az a Gombár Judit-i üzenet, hogy minden előadással próbáljuk meglepni a közönséget, azon belül ránk van bízva ennek a szakmaisága. Azt tapasztaltuk, hogy az elmúlt időszakban ez nagyon jól működött. Emellett bontottunk vitorlát, és így folytatjuk a következő öt évben is.


vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor